1. Adıyaman Esnafı Korsandan Bıktı Usandı

Adıyamanlı emlakçiler son günlerde hızla artan korsan emlakçilerden şikâyetçilerden dolayı dertli

Adıyaman’da resmi olarak vergisini veren ve belgeli emlakçilik yapan işyeri sayısı yaklaşık yüz kadar olduğunu ancak korsan emlakçilik yapanların sayısının çok daha fazla olduğu belirten emlakçiler dertli. Korsan emlakçiler nedeniyle, eğitim alan, vergisini veren sertifikalı emlakçilerin de zor durumda kaldığını ifade eden Emlakçilar, Korsan emlakçiler ve emlakçilik kisvesi altında dolandırıcılık yapan kişilerin Adıyaman bölgesinde gayrimenkul satışlarında güvensizlik oluşturduğunu söyledi. Emlakçılar bir yıldır TBMM’de bekleyen Emlak Müşavirliği Yasa Tasarısı’nın, onaylanıp, bir an önce yürürlüğe girmesiyle korsan emlakçilerin önüne geçilebileceğini belirtti.

Resmi olanların dışında, dört, beş misli kaçak ve kayıt dışı çalışan emlakçi olduğunu ileri süren ilimizdeki emlakçılar, “Farklı iş kollarında hizmet veren birçok kişi aynı zamanda emlakçilik de yapıyor. Bunun sonucu olarak da Adıyaman’da yüzlerce alım- satımda yaşanan usulsüzlük ve mağduriyetler nedeniyle açılmış dava mevcut. Bu yaşanan sıkıntı nedeniyle emlağa yatırım yapanın canı yandığı gibi devletin de ciddi bir vergi kaybı oluyor” eleştirisinde bulundu.

Adıyaman’ın en eski emlakçilerinden bir esnaf ise Adıyaman halk Eğitim merkezi tarafından 50 lira karşılığında verilen emlakçilik sertifikası nedeniyle Adıyaman ilinin emlakçi şehri olduğunu belirterek sektörlerinde yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı:

“Eskiden Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret odası ve Halk Eğitim merkezi tarafından verilen sertifikaların şu günlerde sadece 50 lira karşılığında Halk eğitim merkezi tarafından veriliyor. Adıyaman’ın en eski emlakçilerinden biri olarak ben dükkânıma 20 bin lira kira veriyorum. Bunun yanı sıra vergimi, su ve elektrik paramı veriyorum. Halk Eğitim Örgün Eğitim yapıyor tabi ki sertifika verecek isteyen herkese. Ancak bunun bir kriteri olmalı. Bakkalı, kasabı, manavı, terzisi emlakçilik yaparsa emlakçiliği hakkıyla yapan adam ne kazanacak. Ben yüzde 3 alırken adam 1152,5 Bin liralık ev karşılığı bana 500 lira öneriyor. Ben bu olaya gülüyorum, ancak adam haklı. Çünkü ben satmasam benden sonra yüzlerce emlakçi var, onlar satacak.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MSG Motorsa Görkemli Açılış

MSG Motors lüks marka binek ve ticari araç modellerini satacağı ilk şubesini görkemli biçimde açtı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir