150 Bin Öğrenci İçin Ders Zili Çaldı

Vali Kalkancı “Vatan, Millet Sevgisinin Başladığı Yer İlköğretimdir”

2017-2018 eğitim öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da törenle başladı. Adıyaman il genelinde 150 bin öğrenci ders başı yaptı.

İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında Adıyaman Merkez Demokrasi İlkokulunda tören düzenlendi.

Törene Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkan Vekili Hasan Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Vali Nurullah Naci Kalkancı, Demokrasi İlkokuluna gelişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı.

İlköğretim Haftası münasebetiyle günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının yanı sıra Demokrasi İlkokulu öğrencileri tarafından halkoyunları gösterisi yapılarak şiirler okundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Demokrasi İlkokulu Müdürü Mahmut Yılmaz, konuşmasında, İnsan hayatında eğitimin önemine değindi.

“TOPLUMSAL SORUNLARA DUYARLI GENÇLERİN YETİŞMESİ İYİ EĞİTİMLE OLUR”

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya ise, “Eğitim bir ülkenin kalkınmasında rol alan en önemli esaslardan birisidir. Bu nedenle eğitim sistemimizde öğrencilerimizin zihnen ve bedenen geliştirilmesi sadece ferdi bir iyileşme değil, aynı zamanda toplumsal kalkınmamızı da sağlayacak yollardan birisi olarak değerlendirilmesi ve ele alınmak zorundadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı iyi birer insan ve iyi birer vatandaş yapmanın gelecekte onları ülke yönetiminde söz sahibi olmalarının toplumsal sorunlara duyarlı ve bunların çözümü yolunda çaba harcayan fertler olarak yetiştirilmek ancak iyi bir eğitimle mümkün olur” dedi.

“VATAN, MİLLET SEVGİSİNİN BAŞLADIĞI YER İLKÖĞRETİMDİR”

Konuşmasına başlamadan önce İlköğretim Haftası dolayısıyla bir öğretmen ve öğrenciye söz vererek duygularını alan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “İlköğretim, okumanın, anlamanın, görmenin ve gördüğünden anlam ve dersler çıkarmanın, ders almanın, düşünmenin, aklı kullanmanın, zekâyı terbiye etmenin yani milli kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Genç beyinlerin vatan ve millet sevgisini, bağımsız ve şerefli yaşamaya başladığı yer de ilköğretimdir. Milli birlik ve beraberliğe, milli ahlak ve terbiyeye giden yolun başlangıcıdır. İlköğretim Haftası geleceğimizin teminatı bizlerin en kıymetli varlığı ve gururu olan evlatlarımızın sevinç ve övünç günleridir. Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunun meşalesidir” dedi.

Konuşmasında Öğrencilere de seslenen Vali Kalkancı, “Öğrenmek birçok faktöre bağlı devamlılığı olan bir süreçtir. Bu süreçte başarılı olmak sadece derslerden yüksek not almak değildir. Başarı, kendini tanıma, sorumluluk duyma, yaşantısını doğru planlama, evrensel değerleri kültürel değerlerle yoğurabilme gibi hayata dair birçok değerden müteşekkil bir bütündür. Arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle buluştuğunuz bu mutlu günde size şunu söylemek istiyorum. Hayatta önemli olan dünyayı anlamaktan ziyade onu değiştirmektir. Sizler ülkemizi daha yaşanılabilir ve müreffeh hale getireceksiniz. Öncelikle hedefiniz çevrenize faydalı güzel, ahlaklı küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine saygılı, kendisiyle barışık ve mutlu bir insan olmalıdır”

Konuşmaların ardından Demokrasi İlkokulu öğrencileri tarafından halkoyunları gösterisi yapılarak şiirler okundu.

Vali Nurullah Naci Kalkancı daha sonra protokol üyeleri ile birlikte İlköğretim Haftasının açılış kurdelesini keserek, Demokrasi İlkokulunda sınıfları gezip, öğrencilere kitap dağıttı.

Haber: Mediha Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir