1960 ‘ta Adıyaman’da 5 Sinema Varmış!

Bir zamanlar hemen her köşe başında bulunan sinemaların sayısında gözle görülür büyük bir düşüş meydana geldi.

1960’lı yıllarda dahi beş’i kapalı beş’i ise açık olmak üzere toplam on sinemaya sahip olan Adıyaman’da şu günlerde sadece iki sinema varlığını koruyor. Yeni çıkan televizyonlarla baş eden, video oynatıcılarını da alaşağı eden sinema işletmecileri internetin ve korsan CD satışlarının önüne bir türlü geçemediklerini ve sektörün bu nedenle yok olduğunu söyledi.

40 yıllık sinema salonu işletmecisi Hasan Kılıç, şu günlerde sinemaya gelen üç beş üniversite öğrencisi dışında ziyaretlerine gelen on, on beş Adıyamanlı olmadığını belirterek getirdikleri filmlerin parasını dahi çıkaramadıklarını söyledi.

“bir zamanlar tek seansta 1, 200 seyirci atardık” diyen Sine İşletmecisi hasan Kılıç “ Sadece akşam seanslarında 1200 seyirci attığımızı hatırlıyorum. Yereldeki yöneticilerin bu işe sahip çıkması gerekiyor. Koşturması, salon bulması, film götürmesi gerekiyor. Bunlar merkezden beklenecek çok pahalı şeyler değil. 150-200 metrekarelik bir yeri siz çok rahat bir şekilde sinema salonuna çevirebilirsiniz. Böyle bir iyileştirme yapabilirsiniz maliyeti çok az” diye konuştu.

Sinema salonu işletmecisi Hasan Kılıç, komşu illerin sinema kültürü konusunda Adıyaman’dan elli yıl ilerde olduğunu belirtti. Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş hatta Şanlıurfa’nın bile onlarca sinemaya sahip olduğunu belirten Kılıç, geri kalmışlığımızın nedenlerinin başında sahipsizlik yattığını söyledi. Gerek Turizm Bakanlığının gerekse de Turizm ve İl Kültür Müdürlüğünün sinema için gerekli atılımları yapmadığını belirten sinema işletmecileri ekonomik nedenler, televizyon ve internetin yaygınlaşması ile korsan CD’lerin 1 liraya satın alınabilir hale gelmesi geliyor.

Konuyla ilgili konuşan sinema salonu işletmecileri, televizyonun evlere şimdiki kadar girmediği dönemlerde Adıyaman’da yazlık 5 yazlık beş’te kapalı sinema salonu bulunduğunu belirttiler. Sinema işletmecileri, “İnsanlar çoluk çocuk aileleriyle birlikte sinemaya giderlerdi. Şimdi yazlık sinemaların tamamı kapandı. Bir tane bile kalmadı” dediler.

Bir dönem sonra televizyonun yaygınlaşması, renkli televizyonların insanların hayatına girmesiyle halkın sinema kültüründen koptuğunu vurgulayan Sinema İşletmecilerinden Hasan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de biraz hazırcılığa alıştık. Aslında sosyal ve kültürel faaliyet denildiğinde en kolay ulaşılan alanlardan biri sinema. Daha sonra konserler ve tiyatro geliyor. Tiyatroda bile biz şu anda 81 ilin hepsinde temsil veremiyoruz. Bu saydıklarımın içinde en rahatı ve maliyeti en düşün olanı sinema. Sinemayı toplumla buluşturmak çok önemli, bizim de temel amacımız bu. Günümüzde insanların sinemaya ikame edecekleri televizyon var. Bir sürü filmler, diziler var kanallarda, insanlar başından kalkmıyor. Oysaki sinema çok farklı bir olgu, insanların evinden kalkıp kültürel bir faaliyet için sinema salonuna gitmesi sosyalleşmesi önemli.” Diye konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir