220 Sporcunun Katıldığı Satranç Turnuvası Düzenlendi

Adıyaman’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında 220 sporcunun katılımıyla satranç turnuvası düzenlendi.

Belediye Spor Salonu’nda düzenlenen turnuva daha önce gerçekleştirilen Türkiye Satranç Şampiyonası’nda kategorisinde şampiyon alan İrem Ezra Öz ve Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu’nun hamleleriyle başladı. İki gün devam edecek turnuvada 220 sporcu mücadele edecek.

Sporcuların motivasyonunu katkı sağlamak amacıyla turnuvaya katılan Uluslar arası Satranç Ustası Azeri asıllı Türk Milli Takım oyuncusu Khayala İsgandorava, Kutlu ile satranç oynadı.

Satrançta Avrupa şampiyonluğu bulunan ve Azerbaycan Milli takımında 6, Türk Milli takımı forması altında 5 yıldır satranç oynayan İsgandorava, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek çocukların bayramını kutladı.

Bölgede santranç sporunun yeni ilerlemeye başladığını ifade eden İsgandorava, “5 yıldır Türk Milli takımı adına mücadele veriyorum. 5 yıldır gördüğüm kadarıyla santrançta Türkiye çok iyi ilerlemiştir. Adıyaman’da bunu görüyoruz. Hatta burada küçük yaşta bulunan iki sporcu turnuvalarda çok iyi başarılar elde etmişler. Türkiye’nin bütün illerinde de Adıyaman’da da satranç sporu çok ilerlemiştir” dedi.

Kutlu ise satrancın bir beyin sporu olduğunu belirterek sporcuların hem beyin hem de beden sporu yapması gerektiğini söyledi.

Satrançta hata yapmayanın kazanacağını ifade eden Kutlu, turnuvaya katılan sporculara başarılar diledi.

Vali Vekili Levent Öztin de sporun her türlüsünün çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için önemli olduğunu belirtti.

Satrancın zihinsel gelişim açısından çok fayda sağladığını ifade eden Öztin, salona gelerek çocuklarına destek veren ailelere teşekkür etti.

İl temsilcilikleri tarafından düzenlenen turnuvaya 22 sporcunun katılmasını kendilerini mutlu etiğini belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, sporculara başarılar diledi.

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir