3 Bin Kişiye Aşure İkram Edilecek

 

Adıyaman’da 3 bin kişiye aşure ikramının yapılacağı bildirildi.

Merkez Yenipınar Cami İmamı Mehmet Korkmaz, Muharrem Ayı hakkında açıklamalarda bulunarak, 26 Ekim Pazartesi günü öğle namazı sonrası İl Müftülüğü ve Yenipınar Camisi işbirliğinde 3 bin kişiye aşure ikramında bulunacaklarını söyledi.

Korkmaz, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Muharrem kelimesinin anlamı, ziyade hürmetli olan demektir. Muharrem ayı eşhuru-hurum yani Allah katında haram olan aylardandır. Ayrıca Muharrem ayı hicri yılbaşı, yani senenin ilk ayıdır. İslam dininde en kıymetli 4 aydan birisi olan ve hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı, bünyesinde önemli olayları barındırmaktadır. İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı içerisinde paylaşmanın, şükretmenin, bir arada olmanın, bereketin adı olan Aşura Günü’nün ilahi bereket ve feyzinin yanı sıra, zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluktan ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehid edilmesi hüznünü de barındırmaktadır. Muharrem ayının peygamberler tarihinde de ayrı bir yeri vardır. Başta Hz. Adem olmak üzere, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Davud, Hz. Yakub, Hz. Yusuf, Hz. Eyyub, Hz Yunus ve Hz. İsa gibi peygamberler Aşura gününde, özel olarak bazı nimetlere ermişler, bazı sıkıntılardan kurtulmuşlardır”

Bu vesile ile muharrem ayının alem-i İslam’a hayırlar getirmesini dileyen Korkmaz, “İslam coğrafyasında akan kanların, dökülen göz yaşların, yetim kalan çocukların son bulması adına yüce Rabbimden  niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

26 Ekim Pazartesi günü düzenlenecek olan Aşure Programına Adıyaman halkını beklediklerini belirten Korkmaz, “İl Müftülüğümüz ve Camimiz işbirliğinde öğle namazı sonrası Demokrasi Parkında Kerbela Şehitleri için Kur’an-ı Kerim, Kasideler, İlahiler okunacak ve Hatmı Şerif duaları yapılacaktır.  Ardından aşure ikramımız olacaktır. Bu vesileyle bizlere destek ilan İl Müftülüğümüze teşekkür ediyorm” ” ifadelerini kullandı.

PHA

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir