4/C’lilerin Maaşları Yeniden Hesaplandı

Hak-Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, Resmi Gazetede yayımlanan toplu sözleşme mutabakat metnine göre 657 sayılı yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle net maaşlarının yeniden hesaplandığını söyledi.

“Sendikamız ekonomi servisince kamuoyuna açıklanan toplu sözleşme mutabakat metnine göre yapılan hesaplamada seyyanen yapılan artışın brüt 25 TL eksik olduğu tespit edilmişti” diyen Hak-Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, “14 Ağustos 2013 tarihindeki Resmi Gazete yayımlanan mutabakat metninde söz konusu eksiklik giderilerek, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 4/C personelin gösterge puanları brüt 350 TL olacak şekilde artırılmıştır” dedi.

“Yapılacak olan kesintiler sonucu aile yardımı net 176 TL”

“Resmi Gazetede yayımlanan toplu sözleşme mutabakat metnine göre 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle net maaşları yeniden hesaplandı” diyerek sözlerine başlayan Hak-Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yaman, şöyle konuştu; “Sendikamız ekonomi servisince kamuoyuna açıklanan toplu sözleşme mutabakat metnine göre yapılan hesaplamada seyyanen yapılan artışın brüt 25 TL eksik olduğu tespit edilmişti.  14 Ağustos 2013 tarihindeki Resmi Gazete yayımlanan mutabakat metninde söz konusu eksiklik giderilerek, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 4/C personelin gösterge puanları brüt 350 TL olacak şekilde artırılmıştır. Diğer taraftan 2011 yılında yapılan yasal düzenleme ile sözleşmeli personele de aile yardımı ödeneği verilmişti. Devlet memurlarıyla aynı usul ve esaslara göre yapılan ödemeden herhangi bir vergi ve kesinti yapılmamaktadır. Ancak, 14 Ağustos 2013 tarihindeki Resmi Gazete yayımlanan toplu sözleşme mutabakat metnine göre 4/C personele yapılacak olan Aile yardımının devlet memurlarına ödenen miktarı aşan kısımdan gelir ve damga vergisi, aylık asgari ücretin yüzde 10’unu aşan kısmından ( çocuk yardımı için asgari ücretin yüzde 2’sini aşan kısmından ) sigorta primi kesilecektir. Eşi çalışmayan 4/C personele brüt 194 tl aile yardımı ve her bir çocuk için brüt 22 TL çocuk yardımı ödeneği verilecektir. Yapılacak olan kesintiler sonucu aile yardımı net 176 TL, çocuk yardımı net 22 TL olarak ödenecektir. Ayrıca asgari geçim indirimi de net maaşlara dahil edilmiştir. Yukarıdaki hususları da göz önüne alarak net maaşlarınızı daha kolay bir şekilde öğrenebilmeniz için yeniden tablo hazırlanmıştır. Buna göre 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en düşük 4/C personel maaşı bin 286 TL, en yüksek maaş ise bin 807 TL olarak ödenecektir. İlköğretim mezunu 4/C personelin en düşük maaşı bin 286 TL, en yüksek maaş bin 586 TL. Lise mezunu 4/C personelin en düşük maaşı bin 397 TL, en yüksek maaşı bin 698 TL Yüksekokul mezunu 4/C personelin en düşük maaşı bin 507 TL, en yüksek maaş bin 807 TL olarak hesaplanmıştır.”

Haber: Ömer Karakuş

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir