500 TL’ye Özel Öğretmen

Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Her yıl olduğu gibi kayıt parası talepleri yinelenmeye hatta okul aile birliklerine paraların yatırılması gerektiği ailelere bildirilecek.

 

Aileler ise devlet okuluna destek olmanın dışında çocuklarının menfaati için her şeye katlanmak zorunda kalıyorlar.

 

Yaklaşık 4 yıl önceydi. “Bir delikanlı kardeşini okula yazdırmak için Adıyaman Merkezdeki bir liseye gitti. Müdür Yardımcısının yanına giderek gerekli evrakları alıp, kayıt işlemlerini gerçekleştirmek istedi. Ancak öncelikli olarak para yatırılması gerektiği söylendi.

 

Müdür yardımcısı bir hesap numarası vererek okul aile birliği hesabı adına para yatırılması gerektiğini ifade etti. Delikanlı şaşkın!

 

Devlet okulun da para mı? İstenir. Dercesine serzenişte bulundu. Okula destek deniyor sürekli. Müdür de müdür yardımcısı da okula destek diyordu. Okula destek.”

 

Kayıt esnasında alınan paralar güya okula destek olunuyor. Okulların bu paralarla neler yaptıklarını açıklamaları gerek.

 

Okullara destek adı altında toplanan paralar nerede. Okulun hangi eksiği giderildi. Çocuklar üşümesin diye kömür mü? Alındı. Yoksa kışlık giyecek mi?

 

Okul aile birliğine aktarılan paralar sadece bununla kalmıyor.

 

Yazın da düğün salonlarına dönüşen okullarımıza ciddi gelir sağlanıyor. Peki, bu paralara ne oluyor.

 

Önceki gün bir hanımefendi söylüyordu;

 

“Çocuğumu okula kaydedecektim. Kayıt parasının dışında benden eğer isterseniz size 500 TL karşılığında özel öğretmen tahsis edebiliriz şeklinde okul yönetiminin açıklamaları olmuş. Hanımefendi söyleniyor. Param olsa niye devlet okula gönderim. Özel okula gönderim diyordu.”

 

Haklı…

 

Devlet okulları özel okulları geçmiş.

 

Karışan yok ses eden yok. Herkes memnun gibi. Olan yine gariban halka oluyor. Olan yine ayağında pabucu olmayan, atletizm müsabakalarına dahi katılırken yırtık ayakkabıyla katılan o gencecik çocuğa oluyor.

 

Milli Eğitim Müdürü suskun.

Okul Müdürleri “devlet bakmıyor” diyor.

İsterseniz Özel Öğretmen Tahsis ederiz diyen var.

Okul aile birliği hesabına lütfen.

Hani o her platformda konuşan sendikalar da onlarda suskun.

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir