590 Çiftçiye Sertifikaları Dağıtıldı

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içerisinde çiftçilere yönelik düzenlenen 18 farklı kursa katılan kursiyer çiftçilere sertifikaları verildi.

Budama, Arı yetiştiriciliği, meyve bahçelerinde budama, süt sığır yetiştiriciliği, sürü yönetimi elemanı ve ana arı yetiştiriciliği gibi 18 farklı kursta eğitim gören 590 kursiyer çiftçi düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ek binasında düzenlenen sertifika törenine Adıyaman Vali Yardımcısı Ayhan Akpay, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aziz Özbilgiç, Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındağ ve kursiyerler katıldı.

Program saygı duruşu istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, “Özellikle 2017 yılı içerisinde 6 branşta 18 tane kurs düzenledik. Bu kurslarımızı milli eğitim müdürlüğümüze bağlı halk eğitim merkezi ve İş Kurla birlikte tertipliyoruz. İş Kur Müdürlüğümüz bu düzenlemiş olduğumuz kurslarda  ekonomisi uygun olan şartları tutan kursiyerlerimize günlük 25 lira ücret ödeyerek kursiyerlerimizin günlük masraflarını karşılamış oluyor. Bakanlık olarak daha önce düzenlemiş olduğumuz kurslarda bazen kursların sonrasında herhangi bir artısını görmeyen çiftçilerimiz vardı. Özellikle 2016-2017 yıllarında bunu çok net bir şekilde karşılaştık çünkü genç çiftçi projelerinde bizim kurslarımıza katılarak burada sertifika alan kursiyerlere pozitif ayrımcılık yapılmakta. Ayrıca bakanımızın bayanlara pozitif ayrımcılık sözüne de ekstra onlara pozitif ayrımcılık yapılmış, 2016-2017 yıllarında toplam 476 proje yapıldı”dedi.

Adıyaman Vali Yardımcısı Ayhan Akpay ise “Gerçekten şimdi sayılarını müdürümüzden aldım, çok önemli bir çalışma yapılmış ilimizde. Bende bir çiftçi çocuğuyum, önceden köylere ziraatçılar gelmesi o kadar kolay değildi. Şuanda şükür köylerde bile bu anlamda çiftçilerimizi bilgilendirici eğitici burslar düzenlenmekte, sertifikalar verilmekle kalmıyor, diğer projelerlerde çiftçilerimize ekstra puan olarak dönüyor. Biliyorsunuz genç çiftçi projemiz var, devletimizin desteklediği orada da sertifika sahibi olan vatandaşlarımızda ekstra puanlar veriliyor, bu anlamda desteğini esirgemeyen kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Konuşmanın ardından katılan ve kursu bitiren kursiyerlere sertifikaları verildi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir