KİLİS’TE, 7 İLİN TİCARET VE SANAYİ ODALARININ KATILIMIYLA DÜZENLENEN 'BÖLGESEL GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU' TOPLANTISINDA, SURİYELİ MİSAFİRLERLE İLGİLİ MEVCUT DURUM, SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ VE SINIR TİCARETİ MASAYA YATIRILDI. (MEHMET ALİ DAĞ/KİLİS-İHA)

7 ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Kilis’te Buluştu Adıyaman’daki Suriyelilerin Durumu Masaya Yatırıldı

 

Gaziantep Ticaret Odası’nın öncülüğünde Adıyaman, Antakya, Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odalarının bir araya gelerek oluşturdukları Bölgesel Güç Birliği Platformu’nun 7. toplantısı bugün Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde bir otelde yapıldı. 7 ilin oda başkanları veya yetkililerinin katıldığı toplantıda, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri de yer aldı.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, önceki toplantılarda Akdeniz’den Mezopotamya’ya mozaik ve gastronomi yolculuğu, bölgenin turizm potansiyeli, su bilincinin ve enerji tasarrufunun aşılanması, kuraklık eylem planı, yenilenebilir enerji, bölgenin stratejik ürünü pamuk ve mermerin ele alındığını kaydetti. Öndeş, “Bugünkü konumuz ise Suriyeli misafirler ile ilgili mevcut durum, Suriyeli çocukların eğitimi ve sınır ticaretidir. Bilindiği üzere Suriye’de 2011 yılında başlayan olayların iç savaşa dönüşmesi sonucunda başta Suriye’ye komşu sınır illerimiz olmak üzere ülkemiz büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Başlangıçta Ülkemize sığınan misafirler geçici konaklama merkezlerine alınmış, Devletimizin bakım ve gözetiminde her türlü ihtiyaçları karşılanmıştır. Ancak göç dalgası tahmin edilenin de üzerine çıkınca bu insanların konaklama merkezlerinde barındırma imkanı ortadan kalkmış ve devletimiz mazlum ve mağdur olan bu insanlara tamamen insani duygularla kucak açarak açık sınır politikası uygulamıştır” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir