70 Müzeden Biri Ancak İlgi Yok

Türkiye genelinde ücret alınmadan baktırılan 70 müzeden biri olan Adıyaman müzesine buna rağmen ilgi bir türlü artmıyor.

Yaşanan duyarsızlık tarihe verilen önemi ve turizmimizi ne kadar tanıttığımızı gözler önüne sererken,  Nemrut’a gelen turistlerin onda birinin dahi müzeyi ziyaret etmedikleri ortaya çıktı. İlgisizlikten yakınan müze yetkilileri yerli turist sayısında herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtirken, yabancı turist sayısında ise hayal kırıklığına uğradıklarını belirttiler.

Çok az turiste ev sahipliği yapan Adıyaman Müzesi, yabancı turistleri ağırlama konusunda ise sıkıntı yaşamış görünüyor. Daha önceleri Adıyaman Valiliği tarafından organize edilen, Bünyesinde barındırdığı birçok tarihi eserle ülkenin önde gelen müzelerinden biri olan tarihi Adıyaman müzesine gelen yerli turistler ve yerli halk, ilginin önceki yıllara oranla neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirterek, bu durumu yetkililerin tanıtımı yetersiz yapmalarına bağladılar. Müzeye gelen misafirlerden herhangi bir ücret alınmamsına rağmen ziyaretçi sayısının bu kadar düştüğünü belirten müze yetkilileri “ Paralı olsa bu sayı kaç olurdu merak ediyoruz” diyerek serzenişte bulundular. Önceki yıllarda alınan giriş bedelinin Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmasıyla ülkede girişi ücretsiz olan 70 müzeden biri haline gelen Adıyaman müzesinin şu günlerde tek ziyaretçisi ilköğretim çağındaki öğrenciler ve birkaç yerli turist. Müzeye gösterilmeyen ilgi ile ilgili olarak konuşan vatandaşlar ilgisizliğin yetkililerin duyarsızlığına ve tanıtım yetersizliğine bağlarken, yabancı turistinde şehir merkezine girişinin sağlanması gerektiği ve tarihi eserlerin yeterince tanıtılması konusunda hemfikir oldular.

Haber: Mustafa POLAT

 

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir