72 Liralık Ceza Havada Uçuştu!

Bazı kamu görevlileri ve ticari araç sürücülerine uygulanan emniyet kemeri “muafiyeti” kaldırılırken, Asker, polis, koruma ekipleri ile şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş ve otobüs sürücülerine kemer takma zorunluluğu geldi.

Uygulama kapsamında Sümer Meydanında pusuya yatan trafik ekipleri emniyet kemeri takmayan araç sürücüler,ne 72 Lira ceza yazarken, uygulama işine gelmeyen vatandaşlar durumdan şikayetçi oldu. “Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, bakanlar gibi devlet erkanının güvenliğini sağlayan koruma ekipleri de emniyet kemeri takacak. Bu amaçla, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesi revize edilecek. Değişiklikten sonra emniyet kemeri takmayan herkese” ceza yazılacak” şeklindeki yasa tasarısıyla birlikte emniyet kemerinin ehemmiyeti bir kez daha gözler önüne serildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 1997’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin, sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma mecburiyetini düzenleyen 150. maddesinde değişiklik yapılması için düğmeye basarken, emniyet kemerindeki “imtiyazın” kaldırılması Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’na da girdi.  Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında değişiklikle birlikte görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan genel kolluk (asker-polis) görevlilerine, devlet erkanının güvenliğini sağlayan ekiplere, ambulans şoförlerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, otobüs belediye-özel halk otobüsü sürücülerine Trafik Kanunu’nun 78/1-a maddesi uyarınca 72 TL ceza kesilecek.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir