830 Lira Asgari Ücretle 3 Öğrenci Okutuyor

Adıyamanlı veliler Asgari ücretin 830 lira olduğu Türkiye’de bir öğrencinin maliyetinin ortalama 550 lira olduğunu, birçok ailenin ay sonunu getirmekte zorlandığına dikkat çektiler.

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklu ailelerin büyük sıkıntı yaşadığına dikkat çeken vatandaş Abuzer Sevgi, “Bir asgari ücretlinin maaşının 830 lira, bir öğrencinin maliyetinin ortalama 550 lira olduğu bu ülkede en büyük sıkıntıyı yine aile bütçesini denkleştiremeyen veliler yaşıyor” dedi.  Okul masraflarının yalnızca dar gelirli ailelerin değil, ücretli çalışan tüm ailelerin bütçesini sarstığına dikkati çeken bir başka vatandaş Veysel Zengin ise, “Aileler kırtasiyeden giyim-kuşama, servisten yemeğe kadar onlarca kalem için harcama yapmak zorunda. Bir öğrencinin maliyeti ortalama 550 lira. Asgari ücretin 830 lira olduğu bir ülkede, bir veya birden fazla çocuğu okula giden aileler, ayın sonunu nasıl getirebilir?” diye sordu.

Adıyaman’da eğitimin ne yazık ki iddia edildiği gibi parasız olmadığını söyleyen Yaşar Temiz ise, “Devlete bağlı kurumlarda eğitim gören öğrencilerin yıl boyunca devam eden giderleri, ailelerin bütçelerini derinden sarsıyor. Çocuğunu özel okul veya dershaneye gönderen ailelerin çoğu borç içinde. Ay sonunu getiremeyen, kredi kartları limitlerini zorlayan, acil ihtiyaçları dışında harcama yapmaya korkan ailelerin, “insanca yaşadığını” söylemek mümkün değil” dedi.

Selçuk Şahin adındaki vatandaş ise, yeni eğitim-öğretim yılında bir öğrencinin ilkokul birinci sınıfa başlama maliyetinin 200 liradan başlayıp bin liraya kadar çıktığını belirtti. Şahin şöyle devam etti: “Ailelerin, mevcut şartlarda bu maliyetlerin altından kalkması çok zor. Velilere büyük yük olan eğitim giderlerinin azaltılması için tedbirlerin alınması gerekir. Okulların aidatları, sınıf donanımları, araç-gereçler de dâhil tüm eğitim giderlerin devlet tarafından karşılanması, öğrencilerin kılık-kıyafet, servis ücreti, yemek gibi zorunlu ihtiyaçlar için belirlenen ücretlerinin minimum düzeyde tutulması, alınması gereken en önemli tedbirler arasındadır.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir