“Acımasızca Rekabet Firmalarımızı İflasın Eşiğine Getirdi”

Gazetemizin önceki sayısında yayımlanan “Adıyaman’da hazır beton işiyle uğraşan esnafımız sermayeyi ve ham maddeyi kendi elinde tutan hazır beton üreticisi ÇİMKO ile baş edemez duruma geldi” şeklindeki haberlerimiz ses getirmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adıyaman Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, “ Maalesef serbest ekonomi sistemi nedeniyle piyasada acımasızca bir rekabet ortamı var. Güçlü olan zayıf olanı ezmeye devam ediyor” dedi.

Konuyla ilgili olarak iş adamlarının toplanarak haksız rekabet ortamından kendisine bahsettiğini ve böyle giderse iflas bayrağını çekeceklerini söyleyen Uslu, “ Konuyu valimiz Mahmut Demirtaş’a aktaracağız. İş adamlarımızı ve bünyelerinde çalışan yüzlerce insanı ekmeğinden ettirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Uslu “ Maliyet 8 lira ise ÇİMKO bu fiyatın çok altında satıyor. 100 m3/saat kapasite ile 15 transmikser ve 2 adet beton pompası ile faaliyet gösteren ÇİMKO karşısında durmakta zorlanan esnafımız iflasın eşiğine gelmiştir. Bana geldiler durumu anlattılar. Bizler de Vali Mahmut Demirtaş’a konuyu bildirmeyi uygun gördük. Bugün alimizle görüşüp konuyu bir karara bağlamayı hedefliyoruz. Bunca insanın ekmek yediği sektöre bıçak saplamak ya da buna izin verme intihar etmek anlamına gelir” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adıyamanlı İş Adamlarından hazır Beton Satıcısı Orhan Uslu ise “Piyasayı kızıştırıp yalnız kalmak istiyorlar. Haksız rekabet yapıp Adıyamanlı esnafı bitirmeyi planlıyorlar” dedi.

Piyasayı sermayenin asıl sahibi olduğu için istediği zaman düşürüp istediği zaman kaldıran ÇİMKO’nun haksızlık yaptığını belirten Adıyamanlı bazı iş adamları “ Biz zaten ham maddeyi kendilerinden alıyoruz. Adıyaman piyasasına girmesine sesimizi çıkarmıyoruz ancak fiyat kırması bizleri zor durumda bırakıyor. Belki halkımız ucuz olana gitmekte haklı ancak ÇİMKO haksız konumda bulunuyor. Çünkü bizler onara göre küçük esnafız ve sermaye onların elinde ham madde onların elinde bizlerde kendimizce kar etmeye çalışırken piyasayı düşürüp bizleri yok etmeye çalışıyorlar” diye konuştur.

Uslu şöyle devam etti: “Ben şahsım adına bu konuda şikayetçiyim. Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Adıyaman’daki hazır beton satıcısı arkadaşlarımızla da bir araya geldik. ÇİMKO’yu Başbakanlık hatta Cumhurbaşkanlığa kadar şikâyet edecektik. Ancak bazı arkadaşlarımız vazgeçtiler. Benim mücadelem devam ediyor. Ortada bir haksız rekabet var. Ortada haksız bir kazanç var. ÇÜMKO kanımızı emmeye çalışıyor. Çimentoyu pahallıya verip Hazır betonu ucuz satıyorlar. Bizler ham maddeyi yani çimentoyu bilindiği üzere onlardan alıyoruz. Beton haline getirip satıyoruz. Onlar ise ham madde ellerinde olduğu için çimentoyu bizlere pahallıya satıyorlar hazır betonu ise ucuza veriyorlar. Ben metreküpünü 85’e mal ediyorum onlarda 85’e satıyorlar. Ben 85’e satsam zarar edeceğim. Bunu bildikleri için bu oyunu oynuyorlar. Bu konuda yetkililerimizden destek bekliyoruz. Aylardır zararına satış yapıyoruz. Birilerinin bu oyuna “dur” demesi gerekiyor”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir