“ Adalet Her yerde herkes İçin Olmalıdır”

Adıyaman Barosu avukatları, İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın şehit edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Adıyaman Baro Başkanı Av. Hasan Demir ve bir grup avukat Adıyaman Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Hasan Demir yaptığı basın açıklamasında, İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Mehmet Selim Kiraz adliyede, adaletin dağıtıldığı yerde, teröristlerin kurşunları ile şehit edilmesinin kendilerini derinden üzdüğünü dile getirdi.

Hasan Demir açıklamasında şunları söyledi:

“Dün akşam beş kurşun sıkıldı adalete, beş kurşun adaletin başına ve yüreğine sıkıldı. Ülkenin güvenliğine, huzuruna, adaletine, masum insanlara ve özgürlüklerimize sıkıldı kurşunlar.

Savcımız şehadet mertebesine ulaştı. Bu mertebe ona kutlu olsun. Etrafımızın kan gölü haline getirildiği bir ortamda, teröristlerin ülkeyi kaosa sürüklemek için yaptıkları bu menfur saldırıya destek verenleri de aklı selim ile düşünmeye davet ediyoruz. Şehit düşen bir savcı, yüreğimizi kanatır ancak birliğimizi pekiştirir. Avukat cübbesi çalınarak hunharca bu eylem gerçekleşmiştir. Mesleğimizin teröre alet edilmesini kınıyoruz. Avukatı, savcısı, hakimi ile böyle bir günde haksızlığa, teröre ve şiddete bir kez daha lanet ediyoruz.

Adalet, terörist dahil herkese lazımdır. Bu eylemi gerçekleştirmek için düğmeye basan kişileri şiddetle kınıyoruz.

Henüz meslektaşımızın acısını bile yaşayamadan, sorumluluk anlayışı ile hareket etmeyen bazı medya organlarında, olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelik haksız ithamlarını kabul etmiyoruz. Bu terör eylemini gerçekleştirenlerin avukat olmadığı da unutulmamalıdır. Varoluş sebebi hukukun üstünlüğünü sağlamak, hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların, çalıntı bir cübbeden hareketle hedef haline getirilmesi, sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez.

Türk Ceza Kanunu’na göre, avukatların da tıpkı hâkim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçasıdır. İçinde bulunduğumuz bu hassas ortamda, herkesin beyanlarında çok daha dikkatli ve temkinli olmasını, eksik ve yanlış bir takım bilgilerle bütün bir avukat camiasını rencide edebilecek haksız ve zamansız açıklamalarda bulunmaması gerekir. Hepimizi ilgilendiren adliyelerin güvenlik sorunu ortak bir akıl ve diyalog çerçevesinde ele alınmalıdır.

Böyle üzüntülü bir günümüzde adliyelere avukatlık kimliğimizi sisteme okutarak elektronik kapıdan girmemize rağmen sanki sırtında avukatlık cüppesi olan herkesin kapıdan sorgusuz sualsiz, elini kolunu sallayarak girdiği algısı oluşturulması, olayın nedeninin buna indirgenmesi ve bu algı üzerinden Avukatların Adliye girişlerinde sıkıca aranmasının gündeme getirilmesi bizlerin üzüntüsünü daha da artırmıştır. Şimdi birlik ve sorumlu davranma zamanıdır.”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir