Adalet Yerini Buldu

Rektör Yine Kaybetti

Göreve geldiği tarihten bu yana akademik başarı yerine kamuoyunu rahatsız eden işçi kıyımı gibi birçok konuyla sürekli gündeme gelen Adıyaman Üniversitesi Rektör Talha Gönüllü bu defa mahkemede kaybetti.

Göreve geldiği 2011 yılından bu yana sürekli skandal uygulamalar ile gündeme gelen Adıyaman Üniversitesi Rektör M. Talha Gönüllü bu uygulamalarından dolayı Adıyaman halkının büyük tepkisi ile karşı karşıya kalırken özellikle üniversite de çalışan elemanlarına karşı takındığı tavır ve birçok personele tenkisat yolunu açarak, personelin işsiz kalmasına neden olması kamuoyunu oldukça rahatsız etmişti. Rektör Gönüllü’nün mağdur ettiği personellerden biri de üniversite de taşeron elemanı olarak çalışan Yılmaz Çoban’dı. Yıllardır üniversitede çalışan Çoban’ı işine son vermek için türlü türlü baskılar yaptığı iddia edilen Rektör Gönüllü geçtiğimiz aylarda işten çıkarmasına vesile olmuştu. Ancak haksız bir şekilde işte çıkartılan Yılmaz Çoban hakkını mahkemede arayarak Rektör Gönüllü’yü ve yönetiminin aleyhine dava açarak adeta ders niteliğinde mahkemeden karar çıktı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan dava da mahkeme heyeti Rektör Gönüllü’yü haksız bularak dava mağdur olan Yılmaz Çoban’ın lehine sonuçlandı. Sürekli Adıyaman Üniversitesi’ni geriye götürdüğü iddia edilen Rektör Gönüllü, göreve başladığı 2011 yılından bu güne taşeron işçilerle uğraşmış ve sürekli haksız yere işlerinden etmesiyle gündeme gelmişti. Son olarak 2016 yılı sonunda haksız yere işten çıkardığı Yılmaz Çoban verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Avukat İshak Yılmaz tarafından girilen mahkemede Yılmaz Çoban ilk celsede mahkemeyi kazanarak Rektör’ün haksızlığını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Tarihi kayıtlara geçecek davanın avukatlığını yapan Av.İshak Yılmaz mahkeme süreci ve müvekkili Yılmaz Çoban’ın yaşadığı mağduriyeti şu şekilde sıraladı.

“İLK CELSEDE KAZANILDI”

“Tek geçim kaynağı ırgatlık ve taşeron işçiliğinin olduğu memleketimizde maalesef asgari ücretle geçimini sağlayan taşeron işçilere de kurum amirleri tarafından rahat yüzü gösterilmemektedir. Her yıl sözleşmesi zaten yenilen, giriş-çıkış yapılan taşeron işçiler mağdur olurken aynı zamanda kurumlarda ise keyfi muameleler sonucunda işten çıkarılıyorlar. Fazla mesai, ek çalışma koşulları, getirilerek ücretleri tam anlamıyla ödenmemektedir. Aynı zamanda baskı, mobinglere tabi tutularak işten çıkarılıp yerine ise kendi akrabalarını yakınlarını işe alıyorlar.  Diledikleri gibi işten çıkararak başkalarını işe almaktadırlar.  Bu durumda memleketimizin geldiği son noktayı ortaya koymuştur. Taşeron işçiler bu durum karşısında sürekli sıkıntı yaşamaktadırlar.” Dedi.

“ADIYAMANLI AVUKATIN BÜYÜK BAŞARISI”

Son dönemde üniversite taşeron işçilere yönelik uygulanan baskıların ardı arkasının kesilmediğini ifade eden Yılmaz “ Son yıllarda üniversitede işçiler çıkarılıp, yerine kendi akrabalarını alan yönetime sürekli mahkemeden cevap veriliyor. Mahkemeler artık üniversite ile ilgili davalarda tek celselerde karar veriyor. Ardı arkası kesilmeyen işten çıkarmalara dur denilmedikçe devletimizde zarara uğratılmış oluyor. Ceplerinden tazminat paraları çıkmadığı için sıkıntı yaşamayan kurum amirleri keyfi tutumlarına devam etmektedir. Bu durumda Sayıştay gibi kurumları göreve davet ediyor keyfi tutumlarına devam eden Adıyaman Üniversitesi yönetimini kınıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir