Gündüz “Adaylık İçin Bende Varım” Dedi.

Mercan TV’de yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programında Gazeteci-Yazar Necati Atar, Dr. Abuzer Demir ve Doğan Durgun’un sorularına yanıtlayan Adıyaman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, samimi cevaplar vererek “adaylık için bende varım” dedi.

Adıyaman Üniversitesinin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, konuk olduğu Mercan TV ekranlarında operasyonlardan, adaylığına, mevcut rektör Gönüllü’den aday adaylarına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

4 yıl sonra ilk kez ekran başına geçen kurucu rektör Gündüz, kendi döneminde yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı. Hatırlanacağı gibi Gündüz, Adıyaman Üniversitesinin 2007-2011 yıllarında kurucu rektörü olarak görev yapmıştı ve rektörlüğü döneminde ortaya atılan iddialar sonrası 24 Kasım 2010 tarihinde üniversiteye şafak operasyonu düzenlenmişti. Operasyonda Adıyaman Üniversitesi rektör yardımcılarından bazıları, Genel Sekreter ve Yapı İşleri Daire Başkan Vekili başta olmak üzere çok sayıda kişinin evine de eş zamanlı operasyon düzenlenmişti. Evlerinden alınan kişiler polis nezaretinde Rektörlük binasına getirilmişti. Gerçekleşen operasyonun ardından Adıyaman Kurucu Eski Rektörü olan Prof. Dr. Mustafa Gündüz tekrar aday olmamıştı ve bugün gelinen noktada 4 yıl aradan sonra eski Rektör Mustafa Gündüz, Adıyaman Üniversitesinin 3. dönem rektör aday adaylığı sürecinde “bende varım” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Gündüz konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere herkes de bunu hatırlayacaktır ki 2010 yılında, 24 Kasım Öğretmenler Günü sabaha karşı çağrılı bir takım kameramanlar eşliğinde terör yuvası basılır gibi üniversite basıldı. Ben burada değildim. Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde biz ve bizden sonra yani 2006 ve 2007’de kurulan üniversitelerin tümünün rektörlerinin katıldığı dönemin YÖK başkanının bulunduğu huzurda, Anadolu’da bir üniversite kurma hikâyesini anlatıyordum. Bir sonraki gün sabah üniversitemin basıldığını öğrendim. O baskının ne için yapıldığını bugünün sonuçlarına bakarak karar verebiliriz. O operasyonun bugün sonuçları ile yüz yüzeyiz. Ne için yapıldığına daha rahat cevap verebiliriz. Yapılan operasyon bir oyundan ibaretti. Beni katarlarsa örgütlü suça girmiş olurlardı, ona da burada ki tezgâhın elemanları bakamazdı. Buradaki mahkeme bakamayacaktı. Rektör işin içinde oldu mu birincisi izin alınacaktı. İkincisi örgütlü suç kapsamında Malatya’daki mahkemeler bakacaktı. Buradakilerin aklı bu kadarmış, sonunu göremedikleri için bir nedenle, üstelik bu operasyonda gözaltına alınanların tümü ile ilgili, tutuklananların tümü ile ilgili benden izin alması gerekirdi. Sırf beni aşmak için sadece birkaç saatliğine orada olanı biteni örgütlü suça soktular.”

“Koşan bir üniversiteyi, yatan bir üniversiteye sürüklediler”

O zaman 10 bin TL’lik çiçeğin dava konusu yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Gündüz, “28 Kasımda başbakan Türkiye’de 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler için en fazla ödenek verdiği ve yatırıma dönüştüğü Tıp Fakültesi başta olmak üzere örnek gösterilen bir üniversitenin yatırımlarının açılışı için davetliydi. Nitekim operasyon konusu davalardan biri başbakanın Adıyaman Üniversitesini onurlandıracağı beklentisi ile doğrudan teminle alınan 10 bin liralık çiçek dava konusu yapıldı ve bunun için 20-22-23 yaşındaki genç kızlar 3 ay 4 ay hapiste tutuldular. Kimin yaptığını 17-25 Aralık sürecinde cumhurbaşkanının işaret ettiği adreste görüyoruz. Onlar beni de istemedi üniversiteyi istediler. Koşan bir üniversiteyi yatan bir üniversiteye sürüklediler. Adıyaman üniversitesinin kuşkusuz kurucu rektörü olarak sadece hak temelli değil. Sorumluklarımdan kaynaklı gösterdiğim ilgiye buraya geldiğimde beni onurlandırmaya yönelik gösterilen ilgiye bağlı bir dostumun söylediği sözü ifade edeyim: “Hocam gelin herkes sizi arıyor. Nedenleri çok olabilir. Yiğit düştüğü yerden kalkar” dedi. Bir yiğittim, iki düşmedim ve üç Adıyaman’da kalkınmaz, öyle zannediyorum yalnızca yatıyor” diye konuştu.

“Adayım”

Adaylık sürecine de değinen Gündüz, “KPSS sınavı aracılığıyla üniversite sınavını kazanıp gelen mühendis kızlarımız teknisyenlerimiz bunların sembolik olarak en üst idealist görevlisi lütfedip öğretim üyesi yardımcı doçent Gökhan Büyük idari bir görevi vekaletten yüklenmişken hepsinin simgesi olarak onu alıyorum onun şahsında onun nezdinde o bir Adıyamanlı asil bir aileden gelen pırıl bir Adıyamanlı ama maalesef hastanenin çevre düzeni yapılsın da bu ilden her yıl yüz bine yakın hasta ve refakatçisi başka yerlere taşınmasın diye yüreğini koymuşken ortaya kafasına kılıcı salladılar. Aracılığınızla gömüldüğümüz yerden çıkarılmaya çalışılıyoruz. Bizim üzerimizde oynana oyunlar ortaya çıktıktan sonra bugün hükümette yer alan vakti ile benim taktirlerini kazandığım birkaç sayın bakan başta olmak üzere üniversite camiası ve ben burada yarım kalan hayalimi tamamlamak üzere cesaretlendirmemi sağlamaya yönelik epey bir lütufları oldu. Bu üniversiteyi yeniden şaha kaldırmak üzerindeki ölü toprağı atmak yeniden nezaketin zarafetin herkesin onurlandırıldığı ve Adıyaman’ın tümümün adeta kendi kaderini bağladığı bir konuma gelebileceği yolu ışığı görürsem bende o ışığın peşindeyim. Elbette adayım. Adıyaman üniversitesinin bu 3. Dönem rektör aday adaylığı sürecinde bende varım” dedi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir