ADIYAMAN AK PARTİYLE KALKINDI

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞTU

DAHA ÇOK ÖĞRETMEN ATADI”

HASTALARI EVİNDE TEDAVİ EDİYORUZ”

ADIYAMAN’DA TURİZM CANLANIYOR”

ADIYAMAN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM”

TURİZM ALTYAPISINA 40 MİLYON TL”

1.sayfadan devam

Adıyaman, 2012 yılından bu yana tek başında iktidarda bulunan AK Parti ile kalkındı.

2012 seçimlerinde halkın büyük bir desteğini alarak tek başına iktidar olarak koltuğa oturan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da önemli işlere imza attı.

Eğitimden sanayiye, ulaşımdan sağlığa, sulamadan turizme kadar her alanda halkın yaşam kalitesini arttıran AK Parti, 2015 seçimlerine de yine tüm ülkede olduğu gibi Adıyaman’da güçlü bir şekilde giriyor.

Daha önceki seçimlerde Sincik ilçesindeki oy oranı ile AK Parti’nin şampiyonluğu unvanına sahip olan Adıyaman’a 13 yılda devasa projeler yapan AK Parti’nin Adıyaman’a getirdiği hizmetler kısaca şunlar:

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞTU

2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi bünyesinde: 7 Fakülte; Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi.

2 Enstitü; Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü.

2 Yüksekokul; Sağlık Yüksekokulu ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu.

5 Meslek Yüksekokulu; Meslek Yüksekokulu, Besni Meslek Yüksekokulu, Gölbaşı Meslek Yüksekokulu, Kâhta Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu.

6 Araştırma ve Uygulama Merkezi; Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi, Tarımsal Uygulama ve Arazi Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma merkezi ve Devlet Konservatuarı bulunuyor.

Adıyaman Üniversitesi’nde 2007 yılında 3.886 olan öğrenci sayısı 2014 yılında 16.260’a ulaştı. Adıyaman Üniversitesi’ne 2006-2015 yılları arasında toplam 265 Milyon TL ödenek gönderilmiştir.

45,5 MİLYON YENİ FİDAN DİKİLDİ

Yemyeşil bir Türkiye için 2,8 milyar fidan toprakla buluşturuldu. Daha yeşil bir Adıyaman, havası daha temiz bir Türkiye için 2002-2015 yılları arasında Adıyaman’da yaklaşık 45,5 Milyon fidan dikildi. Adıyaman ilinin ormanlık alanı 1.851.440 dekar olup, yüzölçümünün %25’i ormandır. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında; 2003-2015 yılları arasında takriben 751.410 dekar alanda çalışma yapılarak 45,5 Milyon adet fidan dikilmiştir.

DAHA ÇOK ÖĞRETMEN ATADI

Okullaşma oranının artmasıyla ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını gidermek için her kademede çok sayıda yeni öğretmen istihdam ettik. Adıyaman’da görev yapan öğretmen sayısını 13 yılda 5.963’ten 9.395’e çıkardı.

HASTALARI EVİNDE TEDAVİ EDİYORUZ

Yatağa bağımlı hastaların, hastanede yapılması zorunlu olmayan tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının ev ortamında yapılması ve hastanede kalış sürelerinin kısaltılması amacıyla 2010 yılında “Evde Sağlık Hizmeti” uygulamasını başlattık. 2010 yılından bugüne Adıyaman’da 2.378 hastanın evde bakım ve rehabilitasyon hizmetinden yararlanmasını sağladı.

ELEKTRİKTE YATIRIM VE ÜRETİM ARTTI

Ülkemizin yüksek büyüme seyrinin sonucu olarak elektrik tüketim artışı da yüzde 7-8 seviyelerinde gerçekleşti. Adıyaman’a 2002 yılında yapılan elektrik sektörü yatırımı 1,5 Milyon TL iken bu rakamı 2014 yılında 11,9 Milyon TL’ye çıkardık. 2002-2015 yılları arasında ADIYAMAN ilimize toplam 213 MW kurulu güce sahip 13 yeni santral kazandırdı.

Adıyaman’da son 13 yılda toplam 85,5 Milyon TL elektrik sektörü yatırımı yapıldı.

ADIYAMAN’DA TURİZM CANLANIYOR

Son 13 yılda ülkemizin her alanda yakaladığı gelişme ve büyüme çizgisi Kültür ve Turizm alanlarında da kendini gösteriyor. Yapılan yatırımlarla turizm altyapısı gelişiyor, şehirlerimizin turizm kazançları katlanarak artıyor. Turizm alanında yaşanan bu değişim Adıyaman’a da yansıdı.

İHRACAT KATLANARAK ARTTI

Yapılan yatırımlarla Adıyaman üreten, ürettiğini dünyaya pazarlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla kentte yapılan ihracat 2002 yılında 8 milyon Dolar’da kalırken, bu rakam 2014 yılında 324,4 milyon Dolar oldu.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIMIZA KONUT

Finansmanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca karşılanan, yapımını TOKİ’nin üstlendiği “Sosyal Konut Projesi’ hedeflenenin ötesinde bir hızla ilerlemektedir. 2023 hedefi 100.000 konut iken 2015 yılı itibariyle konutların yaklaşık beşte biri hak sahiplerine teslim edilmiştir. 2015 yılında bitirilecek 4.000 konutla birlikte hak sahiplerine teslim edilecek konut sayısı 34.000’e ulaşacak.

Bu kapsamda Besni, Çelikhan ve Kahta’da 826 konutun hazırlık çalışmaları devam ediyor.

ADIYAMAN’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Son 13 yılda yapılan yatırım ve atılımlar Türkiye’yi ekonomik ve sosyal yönden ileriye taşıdı. Bu ilerleme hayatın her alanına yansıyor: yaşam kalitesi artıyor, eğitim seviyesi yükseliyor, yüzler gülüyor. Bu olumlu tablonun devamı ve vatandaşlarımızın hayat standartlarının daha da yükselmesi için Kentsel Dönüşüm hamlesini başlattık. Bu hamleyle ülkemizde can ve mal güvenliği bakımından tehlike arz eden 6,5 Milyon konut ve işyerinin yenilenmesi sağlanacak. Kentsel Dönüşümle; Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, Güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu yapılar inşa edilecek, Yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, Yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.

Bu risk alanlarında yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla Adıyaman İlinde güvensiz yapılaşmanın önüne geçilecek, can ve mal güvenliği korunacak ve sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulacak. Mart 2015 tarihi itibariyle, 169 adet binada, 337 adedi konut, 137 adedi dükkan olmak üzere toplam 474 adet birimin (bağımsız bölümün) risk tespiti yapılmıştır. Bu binalardan 104 adet bina yıkılmıştır.

TURİZM ALTYAPISINA 40 MİLYON TL

Adıyaman’da yerel yönetimlerin turizm altyapı yatırımlarına önem verdik. Kentte bu çalışmalara 2002-2015 döneminde toplam 24,4 Milyon TL maddi destek sağladık. Adıyaman’da son 13 yılda yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının kültür-sanat değerlerimizi ve zenginliklerimizi koruyup geliştirmek amacıyla gerçekleştirdikleri 55 proje için 2 Milyon TL ödenek ayrıldı.

ADALET SARAYLARI İNŞA EDİLDİ

Ülkenin dört bir yanına geleneksel mimarimizden ilham alan bir anlayışla adalet sarayları inşa ettik. Son 13 yılda 192 adliye binasının yapımını tamamladık. Adliyelerin toplam kapalı alanı 2002 yılında 569.000 m2 iken bu rakam 2014 yılında 2 Milyon metrekareyi aştı.

Adıyaman’da tamamlanan adliye sarayları: Merkez Adalet Sarayı, Gölbaşı Adalet Sarayı, Kahta Adalet Sarayı.

Adıyaman’da il merkezi ve ilçelerine yapılan 3 adliye sarayı için 17 Milyon TL yatırım yapıldı.

KARAYOLLARINI YENİDEN YAPILANDIRILDI

Adıyaman’ı diğer şehirlere bağlayan devlet yollarını 266 kilometreye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yollarını 487 kilometreye uzattık. Böylece Adıyaman’ın karayolu ağını 753 kilometreye ulaştırarak ilimize erişimi daha hızlı ve güvenli hale getirildi.

2002-2015 döneminde yapılan karayolu çalışmaları: Gölbaşı–Adıyaman–Kahta Yolu (76,5 km Sathi Kaplamalı BölünmüşYol, 21,5 km Bitümlü Sıcak Kaplamalı Bölünmüş Yol), Malatya–Gölbaşı Yolu (129 km Bölünmüş Yol), (Adıyaman–Gölbaşı) Ayrımı-Besni Yolu (8 km Sathi Kaplamalı Bölünmüş Yol), (Kahta–Diyarbakır) Ayrımı-Akıncılar İl Yolu (23 km Bitümlü Sıcak Kaplamalı Tek Yol), (Malatya–Gölbaşı) Ayrımı-Kapıdere Yolu (22 km Sathi Kaplamalı TekYol).

Devam eden karayolu çalışmaları: Adıyaman-Yeşilyurt-Malatya Yolu, (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Besni-Araban Yolu, (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Bozova Yolu, Gerger-Taraksu Yolu Cendere-Sincik-Yarpuzlu Yolu, (Gölbaşı-Adıyaman) Ayrımı-Tut Yolu.

GENÇLİK VE SPOR TESİSLERİ ARTTIRILDI

Adıyaman’da son 13 yılda yapılan yeni spor tesisleri ve bakım onarım çalışmaları: Adıyaman Gerger Spor Salonu Yapımı, Adıyaman Kahta Gençlik Merkezi, Adıyaman Merkez Gençlik Merkezi, Adıyaman Merkez Spor Salonu, Adıyaman Merkez Atletizm Pisti, Adıyaman Tut Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası, Adıyaman Çelikhan Spor Salonu, Adıyaman Merkez Tenis Kortu, Adıyaman Merkez Sentetik çim yüzeyli futbol sahası, Adıyaman Samsat Sentetik çim yüzeyli futbol sahası, Adıyaman Sincik Kapalı Spor salonu, Adıyaman Gazihandede su sporları tesisi.

HAVAYOLU HALKIN YOLU OLDU

Adıyaman havalimanında 2005 yılında iniş-kalkış yapan 158 uçak ile 6.864 yolcu taşınırken 2014 yılında iniş-kalkış yapan 1.420 uçak ile 158.768 yolcu taşınmıştır.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir