Adıyaman Alevi Derneklerinden Saldırıya Kınama

Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdoğ’a yapılan yumruklu saldırı soncu Adıyaman’da Alevi kanaat önderleri bir açıklama yaptı.

Adıyaman Dedesi Ali Büyükşahin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Vakfı Şube Başkanı Nusret Tunç, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı’nın yaptığı ortak basın açıklamasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yönelik yapılan saldırıyı yapanın Alevilikle ilgilisi olmadığını söyledi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Nusret Tunç’un yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer verildi: “16 Ağustos 2013 tarihinde saat 10:00’da başlayan Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinde misafirimiz olan Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir BOZDAĞ’a yönelik, psikolojik sorunları olan ve biz Alevi örgütleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir vatandaş tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz. Çünkü biz Aleviler misafirperveriz. Misafirimize her türlü ilgi ve alakayı göstermek, dedelerimizden ve büyüklerimizden bize mirastır. Alevi olmamızın gereklerinden biridir.

Biz Alevi örgütleri olarak sayın içişleri bakanlığına bir çağrıda bulunmak istiyoruz. İnsanlarımız arasında huzursuzluk yaratan bu olayla ilgili ne gerekiyorsa yapılsın, olay aydınlatılsın ve kamuoyuna açıklansın. Ayrıca sayın içişleri bakanımızdan bir diğer ricamız da korumalarla ilgili olacak. Sayın Bakanın koruma görevini yapan güvenlik mensuplarının, koruma görevini yaparken biraz daha hassas ve sakin olmalarını, halkın tepkisini çekecek, halkı galeyana getirecek tutum ve davranışlardan kaçınmaları gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Bu anlamda sayın başbakan yardımcımızın korumalarının görevlerini yaparken uyguladıkları orantısız gücü kınadığımızı belirtmek isteriz. Bu tür durumlarda kullanılan orantısız gücün istenilmeyen durumlara sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Sonuç olarak Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’a geçmiş olsun diyor, bu vesileyle biz Alevilerin birkaç sorununu da dile getirmek istiyoruz: Sayın Başbakan Yardımcım, Hünkâr Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin makamını gezdiniz mi? Hünkârın makamının bulunduğu yerin durumu hoşunuza gitti mi? Hünkarın makamının çevre düzenlenmesinin bir an önce yapılması gerektiğini umarım siz de tespit etmişsinizdir. Sayın Başbakan Yardımcımız, Hacı Bektaş ilçesini gezerken kaldırımlarda boş alanlarda yatan ailelerin perişan durumlarını umarım görmüşsünüzdür. Önümüzdeki yılda (yani 2014’te) anma etkinliklerinde barınma sorununa ve hijyenik kurban kesme alanları oluşturulmasını sağlarsınız. Binlerce insanın ilçeye gelmesiyle ilçenin kanalizasyon ve içme suyu şebekelerinin iflas ettiğini biliyor musunuz sayın başbakan yardımcım.Son olarak sayın başbakan yardımcımıza yapılan bu saygısız hareketten dolayı bazı siyasilerin yaptıkları, ve riyakarlık içeren seviyesiz, düzeysiz, basit ve provakatif açıklamaları da üzüntüyle izlediğimizi belirtmek isteriz.”

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir