Adıyaman Alıç ile Tanıtılacak!

Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü Gölbaşı ilçesinde 600 hektarlık ormanlık arazide tespit edilen 1 milyon yabani alıç meyvesi için aşılama çalışması başlattı.

Harmanlı Beldesi dağlarında bulunan alıçların aşılamasının ardından, 3 yıl bakımı yapılacak alıçlar daha sonra köylülere dağıtılacak.

Adıyaman ekonomisine önemli bir girdi olacağı belirtilen çalışmalarda, Adıyaman’ın Türkiye’de adını alıç ile de duyurmasının planlandığı bildirildi.

Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, yaptığı açıklamada, 3 yıl sürecek proje kapsamında 600 hektarlık alanda alıç meyvesi için aşılama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Geçen yıl 31 bin aşılama yaptıklarını belirten Harbi, bu yıl da aşılamanın devam ettiğini ve mevcut alıçların 3’te 1’ni geçmemek üzere bu çalışmayı yaptıklarını kaydetti.

Alıçların ekonomik getirisinin önümüzdeki yıllarda çok büyük olacağını vurgulayan Harbi, şöyle konuştu:

“Hesaplamalarımıza göre 5 yıl sonra yaklaşık 10 milyon lira gibi bir geliri bu çalışmayla orman köylüsüne kazandırmış olacağız. İlerleyen yıllarda bu aşı yapılan ağaçların da köylümüze eşit olarak dağıtılması, bakımlarının yapılması yönünde bir çalışmamız var. Bu Harmanlı projesi Adıyaman’a örnek oldu. Türkiye genelinde ses getirdi. Şimdi köylerimizden çok fazla talep var”

Bu projenin Adıyaman genelinde uygulaması için çalışmaların sürdüğünü anlatan Harbi, şuan için yabani alıç alanların tespit edilerek projelendirilmesinin yapıldığını dile getirdi.

Adıyaman’ı Alıç İle Tanıtacağız

Alıç meyvesinin kırsal bölgelerde bilinen bir meyve olduğunu ifade eden Harbi, yabani olanlarının küçük meyveli ve bol tohumlu olduğunu, aşı yapılan alıcın ise meyve olarak büyük olduğuna dikkat çekti.

Bu projeye halkın sahiplendiğinin altını çizen Harbi, “Adıyaman’ın, alıç üretiminde Türkiye’nin merkezi olamaması için herhangi bin neden göremiyorum. İnşallah da başarılı olacağız. Harmanlı köylüsü kendi inisiyatifi ile bu bölgede hayvan otlatmayı yasakladı. Köylümüz bu işe duyarlı. Getirisinin farkında. İleride kendilerine çok faydası olacak” şeklinde konuştu.

Gölbaşı Ağaçlandırma ve Toprak Şefi Tuba Kayabaşı da köylülerin aşılama çalışmasına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Kayabaşı, “Şuan diğer köylerimizde de ciddi talep oldu. Onların taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Gölbaşı ilçesi alıç üretiminde adından söz ettirmeye başladı” diye konuştu.

Harmanlı Kırsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Memiş Aldanmış ise yaptıkları çalışmalar kapsamında 1 milyon alıcın tespit edilmesi üzerine yetkilileri bilgilendirme yapmalarının ardından Orman İşletme Müdürlüğü ile aşılama çalışmasına başladıklarını söyledi.

Alıç’da 200 bin doğal alıç aşılamasını hedeflediklerini belirten Aldanmış, bunun katkısının önümüzdeki yıllarda Harmanlı ekonomisine çok büyük etkisinin olacağına dikkat çekti.

Alıç’ın fiyatının çok iyi olduğunu vurgulayan Aldanmış, “Orman Bakanlığı 3 yıl buranın bakımını yapacak. Ondan sonra köy halkına tahsis edecek. Ağaç başı 5 kilogram ürün verdiği zaman çok büyük bir getirisi oluyor. Bugün kilosunun 10 liraya verildiğinde çok büyük rakamlar ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Aldanmış, bu alıçların ileri dönemlerde satışı için kooperatif olarak il dışı ve yurt dışına satışı için çalışma yapacaklarını da  kaydetti.

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin: “Aday adaylarının başvuruları başladı” 

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir