Adıyaman Artık Gelişmek İstiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Eylül tarihinde bir dizi açılışlar için Adıyaman’a gelecek olması Adıyaman halkına heyecan verirken, Erdoğan’ın gelişiyle ilgili sorular yönelttiğimiz vatandaşımız taleplerini gazetemizde dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adıyaman Havaalanı, adalet sarayı, yurt binaları, hastaneler başta olmak üzere irili ufaklı 300’ün üzerinde tesisin açılışı yapacak olması ilimizde büyük heyecana neden olurken, vatandaşımız başbakan’a Adıyaman ile ilgili istek ve temennilerini iletmeye çalıştı.

Görüşlerini aldığımız vatandaşlarımız özellikle teşvik, iş ve istihdam üzerinde dururken, Adıyaman’daki kapanan tekstil fabrikalarından, gelmeyen yatırımlardan ve işsizler ordusundan bahsettiler.

31 Aralık’ta biten ve 49 ilde uygulanan teşvik yasasının iptalinin ardından Türkiye genelinde 209 bin işçinin Adıyaman genelinde ise bin’e yakın işçinin işten çıkartılmasına nende olduğunu belirten vatandaşlar bakalım vatandaşlarımız konuyla ilgili neler söylemişler…

Mehmet Aslan “ Başbakanımızın Adıyaman’a gelişi bizleri sevindirdi. İnşallah eli boş gelmemiştir. Sepetinden Adıyaman için teşvik konusunda işsizlik konusunda ve istihdam konularında güzellikleler çıkartmasını bekliyoruz. Vergisini veren teöre bulaşmayan Adıyaman artık gelişmek istiyor.

Hasan Sözen “Bir an evvel Adıyaman ilinin 6. Bölgeye alınması ve sigorta primi işveren payı konusunda düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bilindiği gibi Şubat ayında zamlı yatırdık primleri. Böyle giderse ne işveren ne de işçi kalacak ilimizde. Yetkililerimizin bu konuda elini çabuk tutmaları gerekiyor”

Osman Demir “Özellikle prim ödemeleri çok zor hale geldi. Bu şekilde iş veren işçi çıkışı vermek zorunda kalacak dolayısıyla işsizlik baş gösterecek. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Adıyaman zaten iş potansiyeli olan bir il olmadığı için bu zorluklar da insanların belini bükecektir. Böyle giderse kapanan tekstil fabrikaları bir daha açılmaz”

Feyzullah Erdem “İlimizde birçok işveren SSK primlerinden dolayı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. 260 ila 270 TL olan SSK primleri bir anda 460 ila 470 TL civarında olmuştu. Yaklaşık yüzde 100’lük bir zammın olması işverenleri iflasın eşiğine getirdi. SSK primlerinin yüksek oluşundan dolayı birçok işletmeci kapısına kilit vurdu. Birçok fabrika kapandı. Bu sorun çözüme kavuşmadığı takdirde mevcut yatırımcılar farklı illere yönelecekler. Yetkililer bu durumu göz önünde bulundurarak, SSK prim bedellerini belirli bir seviyeye düşürmeli. Zaten ülkemizde önemli sorunlar arasında işsizlik sorunu yer alıyor. Hükümet işsizlik oranın düşmesine katkı sağlayan işverenlere destek vermeli”

Mahmut Ateş “İlin işsizlik sorununu çözmek için öncelikle Adıyaman’ın valisi ve milletvekilleri Adıyaman’a nasıl bir istihdam projesi uygularız diye oturup tartışması gerekir. Şimdi milletvekillerimiz kendi menfaatlerini düşündüğü sürece aman ilimizdeki bir sorunu Ankara duymasında bize laf gelmesin dediği sürece halkımız hiçbir şey yapamaz. İstihdamın olması için güçleri birleştirmek gerekir ve herkesin bencilliğinden kurtulması gerekir”

Cabir Yaşar “Karara göre Adıyaman’da SGK priminin 5 yıl daha uzatıldığı açıklandı.Hükümet, son Bakanlar Kurulu toplantısında, süresi dolan teşvik yasasının özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki yatırımcıları mağdur etmemesi için karar aldı. Teşvik sürelerini uzatan ve yeni düzenlemeler içeren paket, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Ancak ilimizde karar öncesi birçok fabrika kapandı. Bu fabrikalarımızın yerine yenileri açılmadı ve hizmet de yatırım da gelmedi. İlimize yatırım istiyoruz”

Yusuf Dolaş “ Başbakanımızdan Adıyaman’daki işsizlik ve yatırımsızlık konusunda destek bekliyoruz. Yatırım gelmez gençler kahve köşelerinde heder olur duruma gelmiştir. En azından iki üç büyük fabrika açılsa 10 bin kişi istihdam edilse sorun kalmaz diye düşünüyorum”

Görünen o ki vatandaşımız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan çok ta fazla bir şey istemiyor. İş ve aş isteyen Adıyamanlı, fabrikaların, yatırımların ve iş adamlarının artık Adıyaman’a da yolunun düşmesini istiyor…

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir