Adıyaman Ayakta! Suriye’deki Kimyasal Zulme Tepki

“Barış Tiyatrosunun Kurbanı Masum Siviller”

İHH İnsani Yardım Vakfı, Adıyaman’da Suriye’de yaşanan kimyasal katliamı protesto etti. Protesto gösterisine çok sayıda Adıyamanlı katıldı. Kimyasal saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Adıyaman Demokrasi Parkı önünde gerçekleşen protesto gösterisinde konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Adıyaman Başkanı Fadıl Akkuş, Suriye’de yürekleri yakan kimyasal saldırı vahşetine büyük tepki gösterdi. Akkuş, “Dünya devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanı maalesef yine Suriyeli masum siviller, kadınlar, çocuklar oluyor” dedi.

Suriye’de yaşanan zulüm görüntülerine tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu tepkilerden birini de İHH Adıyaman Başkanı Fadıl Akkuş gösterdi. Suriye’de 7. yılına giren zalim Esed rejimi ve destekçilerinin katliam ve saldırılarına bu gün de yenilerini eklediğini kaydeden Akkuş, “İdlib ‘in Han Şeyhun beldesine düzenlenen  kimyasal silah saldırısında çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 100’den fazla sivil ölmüş, yine çoğu çocuk 500 sivil yaralanmıştır. Ardından yaralıların tedavi edildiği Rahma hastanesi ve yine yaralılara müdahale eden sivil savunma merkezlerine 5 defa saldırıda bulunulmuştur” diye konuştu.

 “NE KIRMIZI ÇİZGİ KALDI, NE ZULME ENGEL OLUNDU”

Yine İdlib’deMaret Numan bölgesinde hastanenin vurulduğunu, tedavi gören onlarca sivilin yaralandığını kaydeden Akkuş, “Hastane kullanılamaz hale getirilmiştir. Şam’da kuşatma altında bulunan Doğu Guta Kabun Mahallesi’nde çok sayıda hava saldırısı olmuş, Duma da ise engelli sağlık merkezi vurulmuştur. Hama’da birçok noktaya aynı anda hava saldırıları düzenlenmiş, İHH tarafından desteklenen ekmek fırını dahi vurulmuştur” ifadelerini kullandı. Bu görüntülerin ilk olmadığını dile getiren Akkuş, “Maalesef dünya devletlerinin şu an ki tutumlarına bakılırsa son da olmayacaktır. Obama döneminde kırmızıçizgi ilan edilen kimyasal saldırı, 2013 yılında gerçekleştirilmiş, ancak ne kırmızıçizgi kalmış ne de zulme engel olunmuştur. Dünya devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanı maalesef yine Suriyeli masum siviller, kadınlar çocuklar oluyor. Halep işgalinden sonra Batı adeta tüm Suriye muhalefetini terör örgütü olarak kabul etmeye başlamıştır. PYD/PKK gibi terör örgütlerini ise özgürlük savaşçısı ve terörle mücadelede müttefik olarak kabul etmekte ve Karadan havaya füzeler dahil olmak üzere her türlü ağır silahla donatmaya hız vermiştir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN İYİ NİYETİNE RAĞMEN BARIŞ İÇİN BİR YOL ALINAMIYOR” 

Türkiye’nin Daeş ve PYD/PKK terör örgütlerine karşı mücadelesinde ise ABD-Rus ittifakı ve onlara eklemlenen mezhepçi çetelerin Türkiye’ye karşı ittifak oluşturduklarını gördüklerini kaydeden Akkuş, “Cenevre de başlayan güya barış görüşmeleri müzakereci devletler ve yetkililerin tatil yapmalarından başka bir işe yaramamıştır. Aynı şekilde büyük umut olarak sunulan Astana Barış Görüşmeleri’nde de Türkiye ve Türkiye kamuoyunun oyalanmaya çalışıldığı, iç gündemin yoğunluğundan ise medyada Suriye de yaşanan katliamlara yer verilmediğine üzülerek şahit olmaktayız.Türkiye’nin tüm iyi niyetli çabalarına, barış görüşmelerinin yürümesi için gösterdiği samimi ve yoğun çalışmalara rağmen Suriye de barış için bir yol alınamamaktadır. Dünya devletleri bu gayretli barış çalışmalarını adeta sabote etmektedir. Buradan kamuoyunu yapılan tüm zulümlerde olduğu gibi bu zulümde de Suriyeli mazlum kardeşlerimizin yanında bulunmaya davet ediyoruz” açıklamasında  bulundu.

Yapılan açıklamanın ardından toplanan kalabalık gıyabi cenaze namazının ardından dua edildi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir