Adıyaman Bu Haberle Çalkalanıyor…

 

Salça sezonunun başlamasıyla birlikte salça yapımına koyulan Adıyamanlı vatandaşlar, halkın ve salçacıların kendi aralarında piyasaya sürdüğü dedikoduların ardından korkmaya başladı.

“Hazır salçalarda boya var, koruyucu madde var” söylentilerinin oldukça arttığı ilimizde,  bazı gıda mühendisleri bazı firmaların kıvam artırıcılar, gıda boyaları ve çeşitli kimyasallarla salça yaptığını söylediler.

“Bal, sucuk, peynir, yoğurt derken hile yemeklerimizin vazgeçilmezi salçaya da sıçradı” diyen gıda mühendisleri Adıyaman halkını salça alırken dikkat etmeleri hususunda ciddi şekilde uyardı. Çürük ve küflenmiş domateslerin de salça yapımında kullanıldığını anlatan Adıyamanlı mühendisler, 1 kilo salça için 20-25 kilo domates kullanmak gerektiğini kaydederek, “Domatesin ve salçanın kilo fiyatının karşılaştırılması, hileleri gözler önüne seriyor” diye konuştular.

“Boya Ve Tuza Bulanıyor”

Piyasada doğal salçayı bulmanın çok zor olduğunu anlatan gıda mühendisleri, şöyle devam ettiler: “Salçada kırmızı rengi sağlamak için ciddi oranda gıda boyası kullanıyorlar. Kıvam artırmak için de aşırı tuz katıyorlar. Tuz, tansiyon ve böbrek hastalıklarına neden oluyor. Kullanılan katkı maddeleri ve çürük domateslerden yapılan salçalar da kansere yol açıyor” Salça yapımına ilişkin olarak, konuşan gıda uzmanları “”Türk Gıda Kodeksi Tebliği, salçada hiçbir şekilde renklendirmeye müsaade etmiyor. İyi kalitede kullanılan domateslerle, usulüne uygun üretilen salçalarda zaten buna gerek yoktur. Tüketicilerin salçanın yaklaşık kaç kilo domates kullanılarak yapıldığını, ürünün kutusunun altında yazan “briks” değerinden anlayabilirler” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir