ADIYAMAN BU KONUDA TEK YÜREK! Kadın Yönelik Şiddet Kınandı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet’e Hayır günü nedeniyle Adıyaman’da siyasiler, STK temsilcileri ve esnaf tek yürek halinde “ kadınlarımıza şiddet istemiyoruz” dediler.

Pektaş’tan Kadına Şiddet Günü Açıklaması

 AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihçesinden bahseden Ayla Pektaş, kadına şiddetin arttığına dikkat çekti.

Sistematik tecavüz ve cinayetlerin rutin hale geldiğini ve Afganistan, Irak, Tunus, Libya, Mısır ve Suriye her tür zorbalık ve şiddetin uygulana geldiği kaotik bölgeler olmaya devam ettiğini vurgulayan Pektaş, “Erkekler ölüyor, öldürüyor; çocuklar parçalanıyor ya da yetim kalıyor. Kadınlar ölse de kalsa da acının yürek parçalayıcı heykelleri oluyor. Bu savaşları biz başlatmadık elbette ama; Müslüman dünyanın bir parçası olarak ‘Neden’ sorusunun bir muhatabı da bizleriz. Kendi küçük dünyamızda görmediğimiz ayrımcılık ve şiddet kültürünün toplumsal düzleme çatışma ve savaş olarak yansıdığını görmemiz gerekiyor.

Bugün, her birimizin kendimizi çek edeceği bir milat olsun. Akıl ve vicdan perspektifinden hareketle her tür ayrımcı tutumdan, şiddet davranışından kaçınmamız için bir muhasebe günü olsun. Kadınların da onurlu birer insan oldukları öğretisini mü’minlere vaaz eden İslam Dininin mensupları olarak, Yüce Rabbimizin ve onun kutlu Peygamberinin emir ve tavsiyeleri doğrultusunda bir hayat için yeni bir başlangıç olsun. Yaşadığımız zamanın yeni bir dünyaya doğru evrildiği, ülkemizin vizyon ve misyonunun farklılaştığı bu kritik dönemeçte Müslüman dünyanın lider ülkesi Türkiye’nin sahip olduğu değerler, tüm kardeş halklarımızın övünç değerleri olmak durumundadır. Sevgiyi, barışı ve adaleti yüceltmek için, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün hayırlı bir başlangıca vesile olmasını temenni ederim” dedi.

Kutlu, “Kadına Yönelik Her Türlü Şiddet Temel Bir İnsan Hakkı İhlalidir”

 

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, yaşanan kadına şiddet olaylarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Kutlu, “Her ne şekilde olursa olsun şiddet insanlık onurunu aşağılayan, sosyal hayatı ve toplumsal dokuyu zedeleyen bir eylemdir. Şiddete uğrayan açısından kabul edilemeyeceği gibi, uygulayan açısından da aslında acziyetin ve kendini başka türlü ifade edememenin sonucudur. İnsanların konuşarak anlaşan yaratılmışlar olduğunu asla unutmamalıyız. Yüce dinimiz insanlar arasında ayrımcılığı kabul etmemekte, bütün insanların yaşam ve dokunulmazlık hakkını tanımakta, şiddete de hangi yaratılmışa karşı olursa olsun izin vermemektedir” dedi.

İnsanlar arasında her türlü ayrımcılığa karşı çıkan dinimizin beraberinde cinsiyet ayrımcılığını da tanımadığı ifade eden Kutlu, şunları söyledi:

“Her türlü sebep ve saikten bağımsız olarak insan olmamız ve toplumsal bir hayat sürdürmemiz sebebiyle ayrımcılık ve şiddet bizler için kabul edilemez bir durumdur.

Şiddet gibi insanlık onurunu aşağılayan bir eyleme karşı duyarsız kalmamız mümkün değildir. Hem inanç hem de kültürel değerlerimizde şiddetin yeri asla yoktur. İnsana karşı her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı çıkan bizlerin cennetin anaların ayağının altında olduğuna inananlar olarak kadınlara olması gereken yaklaşımı göstererek şiddet uygulama acizliğinden uzak durmamız gerekmektedir. İnsan hakları bağlamının yanı sıra inanç değerlerimizde, kültürel kodlarımızda şiddetin yerinin olmadığı gerçeğinden hareket ederek, şiddet uygulayanları uyaracağız ve şiddeti önlemek için her türlü çabayı göstereceğiz.

Kadına yönelik her türlü şiddetin yaşam hakkını tehdit eden temel bir insan hakkı ihlali olduğuna, toplumu derinden yaralayıp zayıflattığına, aile birliğini zedeleyip anne ve çocuk ruh sağlığını bozan, son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna; kadına yönelik şiddetin katı töre, gelenek gibi hiçbir gerekçe ile asla meşrulaştırılamayacağına inanıyoruz.

Kız kardeşlerimiz, annelerimiz, eşlerimiz, geleceği emanet ettiğimiz evlatlarımız olarak kadınlar, bu toplumun yarısını oluşturan erkeklerle aynı haklara sahip bireylerdir. Bu nedenle, kadına yönelik şiddete ortak olmayacağız, seyirci kalmayacağız. Kadına yönelik şiddete son vermek için el ele vereceğiz. Kadına karşı şiddetle mücadelede üzerimize düşen görevi yapmak üzere, Adıyaman Belediyesi bünyesinde oluşturulacak olan Kadın Danışma Merkezi çalışmalarına son hız devam etmekteyiz. İnşallah yakın bir zamanda açılışını yapacağız. Adıyamanlı kadınlarımıza şimdiden bu müjdeyi verirken, tüm insanlığa şiddetin ve ayrımcılığın olmadığı, sevginin ve huzurun hakim olduğu bir gelecek diliyorum.”

CHP İl Başkanı Doğan:

“ Kadına karşı Şiddeti Sindirmemiz Mümkün Değil”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Av. Bilal Doğan, 2014 yılının kadın, çocuk ve emekçiler için kötü bir yıl olduğunu söyledi.

2013 yılında 237 kadın öldürülürken, 2014 yılının ilk 10 ayında bu sayının 255’e yükseldiğine dikkat çeken Doğan, bunlardan 12’sinin tehdit edildiği için koruma başvurusu yapmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı hayatlarını kaybettiğini iddia etti. Bilek, “Sadece Ekim ayında 29 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Yine bu yıl güvencesiz çalışan 101 kadın iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 25 Kasım tarihinde ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha vurgulamak adına, kadınlar mutlu yaşasın, özgür yaşasın ve huzurlu yaşaması için dünyanın her tarafında kadınların aynı haklar için verdiği mücadeleyi destekliyoruz” dedi.

İHA

HABER MERKEZİ

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir