Adıyaman Buğdaycılar Sitesi Kış Uykusuna Yattı

Adıyaman’da faaliyet gösteren ve buğdaycılar sitesinde ekmek paralarının peşinde koşan altmış (60) esnaf Kış uykusuna yattı.

Havaların soğumasıyla birlikte buğday hasadı ve satışının da sona erdiğini belirten buğdaycılar sitesi esnafları gazetemize özel açıklamalarda bulundular. Abuzer Düzgün adındaki esnaf işlerden oldukça memnun olduklarını belirterek Kış uykusu zamanının geldiğini söyledi. Yaz mevsiminde sıkı bir çalışma içerisine girdiklerini havaların soğumasıyla çiftçinin de kendilerinin de dinlenmeye geçtiğini belirten Düzgün “ Biz Adıyaman buğdaycılar esnafı olarak işlerimizden oldukça memnunuz. Ancak çiftçimizin bir sorunu var. Gübre ve mazot fiyatları çiftçimizin belini bükmüş durumda. Çiftçilerle, üretim yapanlarla konuşuyoruz. En çok şikâyet edilen konuların başında girdi fiyatlarındaki artış var. Gübre, mazot,ilaç,tohum ve hayvancılık yapanlar için yem fiyatına yetişmek mümkün değil. Üretici ürettiği ürünle girdi alamaz duruma gelince çiftçiliği bırakıyor. Çünkü sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Birincisi, Türkiye’nin girdilerin tamamında dışa bağımlı olması.Türkiye, tarımsal girdilerini ithal etmek zorunda. İthal edilen bir ürünün fiyatını kontrol etmeniz her zaman mümkün olmuyor. İkincisi, bu ürünler üzerindeki vergiler. Özellikle, mazotta katma değer vergisi, özel tüketim vergisi nedeniyle Türkiye’de çiftçiler dünyanın en pahallı mazotunu kullanmak zorunda kalıyor. Üçüncü bir neden de tarımsal girdilerde çok uluslu şirketlerin egemenliği. Tohumda, ilaçta birkaç şirket tüm dünyayı elinde tutuyor. Böyle olunca fiyatı da istedikleri gibi belirleyebiliyorlar. Bu temel bilgilerden sonra özellikle gübre ve mazot gibi iki temel girdideki fiyat artışı seyrine bakalım” dedi.

Bir başka esnaf Orhan Karakuş ise buğdayın kilosunu şu an 750,760 ve 780 kuruş arasında aldıklarını belirterek “10 kuruş kar ile satışlarımızı yapıyoruz. Bu aralar işler oldukça kırık. Çünkü havalar soğudu ve biz esnaflar oturmak için sıcak bir yer aramaya başladık. İnşallah gelecek yıl mazot ve gübre fiyatlarında pek sanmasak ta indirim olur. Çiftçi de bizler de rahat bir nefes alırız” dedi.

Deyim yerindeyse Adıyaman Gölbaşı karayolunda bulunan buğdaycılar sitesinde şu günlerde in cin top oynarken, iktidarın mazot ve gübre fiyatında nasıl bir karar alacağı merak edilen başlıca sorun.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir