Adıyaman Çiğköftesi Markalaştı

Çiğköftenin Adı Var

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türk Patent Enstitüsüne 2015 yılında başvuru yapılan Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte’nin tescillendiğini açıkladı.

Çiğköftede adını Dünya’ya duyuran Adıyaman, etsiz çiğköftesini markalaştırıyor.  Başta Adıyaman olmak üzere birçok kentte sofraların vazgeçilmezi olan çiğköfte ile ilgili müjdeli haberi Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan verdi. Asan, yaptığı açıklamada Coğrafi İşaretleme ile katma değer yaratmak Adıyaman Çiğ Köftesi tescile doğru gidiyor “dedi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2015 yılında başvurusu yapılan çiğköfte, tescillendi ve bültende yer aldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 12. sayısında coğrafi işaret tescil başvurusu kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı.

Başta Adıyaman çiğköftesi olmak üzere Antep bulguru, Antep kurutmalık patlıcanı, Antep köy kahkesi ve Antep muskası, Urfa Külünçesi, Urfa Frenk Çömleği, Urfa İsot Çömleği,  Şanlıurfa Açık Ekmeği, Urfa Zerdesi, Urfa Pencer Boranısı Maraş Sumak Ekşisi Akıtı, Maraş Çöreği, Maraş Dondurması, Obruk Halısı, tescillenmek üzere askıya çıkarılan ürünler arasında yer aldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan listede aynı zamanda Bolu Kızılcık Tarhanası,  Yozgat Tandır Kebabı, Bayburt Lor Dolması, Edremit Zeytinyağı, Kırşehir Çullaması ve Kırşehir Höşmerim Tatlısı’da yer aldı.

Bültende yer alan bilgiler doğrultusunda Adıyaman çiğköftesi hakkında “Çiğ köftenin tarihi günümüz Adıyaman yöresinin de içinde bulunduğu Kommagene bölgesinde yaşamış olan

Kral Nemrut’a dayanmaktadır. Çiğ et bulgur ve isot ile hazırlanan çiğ köfteye alternatif olan etsiz çiğ köfte Adıyaman yöresi ile özdeşleşmiştir. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte; çiğ köftelik ince bulgur, isot, biber ve domates salçası, maydanoz, nar ekşisi, bitkisel yağ, kuru soğan, sarımsak, ceviz, tuz ve çeşitli baharatların karışımından oluşmaktadır. Ürünün hammaddesi olarak kullanılan bulgur tercihen Triticum aestivum cinsi yarı sert kırmızı ekmeklik buğdaydan üretilen, yörede simit olarak adlandırılan, çiğ köftelik ince bulgur (%90’i 1,6 mm den küçük) olmalıdır. Bu boyutun

tercih edilme sebebi kolay yumuşaması ve ürünün yoğrulmasını kolaylaştırmasıdır” ifadelerine yer verildi.

ÜRETİM METODU:

Adıyaman etsiz çiğ köfte üretimi için iki farklı üretim yöntemi bulunmaktadır. İlk yöntemde, paslanmaz çelik leğen içerisinde dövülmüş sarımsak, boyutları 4 mm’yi geçmeyecek şekilde parçalanmış soğan ve öğütülmüş iç ceviz (1,6 mm den küçük), isot, biber ve domates salçası ile nar ekşisi karıştırılır. Macun kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. Yoğurulmuş karışımın üzerine ince çiğ köftelik bulgur ilave edilip yaklaşık 15-20 dakika daha yoğrulur. Kıvam macunumsu ve tanelerinin çok belirgin olmadığı el ile baskı uygulandığında ele yapışan aşamaya geldiğinde

uygun miktarda su eklenerek 2-3 dakika süreyle yoğrulmaya devam edilir, daha sonra baharat, tuz, bitkisel yağ ve istenirse taze sıkılmış limon suyu ve rendelenmiş domates eklenip 2-3 dakika daha yoğrulur. Son aşamada ise ince doğranmış maydanoz karıştırılarak çiğ köfte hazırlığı tamamlanır.

İkinci yöntemde ise çiğ köftelik ince bulgur, paslanmaz çelik leğen içine alınır. Başka bir kap içinde,

miktarları belli olan domates salçası, biber salçası, isot, rendelenmiş soğan (4 mm den küçük), dövülmüş sarımsak, öğütülmüş iç ceviz (1,6 mm den küçük), baharat ve tuz karıştırılır. Bu karışım leğene alınarak bulgurla beraber yoğrulur. Yoğurma sırasında bulgurun yumuşaması için yeterli miktarda içme suyu ilave edilerek yoğurma işlemine devam edilir. Yoğurma işlemi böylece yaklaşık yarım saat boyunca sürdürülür. . Kıvam macunumsu ve tanelerinin çok belirgin olmadığı el ile baskı uygulandığında ele yapışan aşamaya geldiğinde çiğ köfteye belli miktarlarda nar

ekşisi, istenirse taze sıkılmış limon suyu ve rendelenmiş domates ilave edilir. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra içine bitkisel yağ ve ince doğranmış maydanoz katılarak 2-3 dakika daha yoğrularak çiğ köfte hazırlığı tamamlanır.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir