Adıyaman Çocuk Evliliğinde 32. Sırada Yer Aldı

Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %5,6 olarak gerçekleşti.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 2015 yılına göre 2016 yılında resmi kız çocuk evliliklerinin azaldığı bildirildi.

Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2015 yılında %5,2 iken 2016 yılında bu oran %4,6’ya düştü. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en yüksek olduğu il, %15,7 ile Ağrı oldu. Bu ili, %14,9 ile Muş ve %14,3 ile Kilis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla; %1,1 ile Tunceli, %1,3 ile Trabzon ve %1,5 ile Karabük oldu.

 BÖLGEDE ÇOCUK EVLİLİKLERİ

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi.

Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %11,0 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 9. sırada yer aldı.

Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %5,6 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Adıyaman tüm iller içinde 32. sırada yer aldı.

Kilis’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %14,3 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Kilis tüm iller içinde 3. sırada yer aldı.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir