Adıyaman Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Aslantürk:  “Destek Versinler Hukuk Fakültesi Açalım”  

 

Adıyaman Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, Hukuk Fakültesinin YÖK tarafından kararının alınması halinde Adıyaman Hukuk Fakültesine 700 bin TL destek vereceklerini söyledi.

Adıyaman Üniversitesi’ne büyük katkılar sağlayan Adıyaman Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, yaptığı açıklamada, odalarına bağlı esnaf kütüphanesinde ders çalışan öğrencileri gördüğünde mutlu olduğunu belirterek, asıl hedeflerinin Adıyaman’a hukuk fakültesi kazandırmak olduğunu ve bu konuda odanın tüm kira gelirlerini 25 yıldır eğitime harcadıklarını belirtti.

Aslantürk, “Adıyaman esnaf kütüphanemiz 1999 yılında hazırlık yaptık. 2001’de faaliyete geçirdik. Oraya özelikle kendisini saygıyla andığım Gaziantep Üniversitesi Rektörü İbrahim Hüseyin Filiz adını verdik. Adıyaman Eğitim fakültesinde sadece sınıf öğretmenlik bölümü vardı. O zatın Adıyaman’a bakış açısını gündeme getirerek, Türkçe ve Matematik bölümünü de açtılar” dedi.

Aslantürk, şöyle devam etti:

” O zatın bundan dolayı esnaf kütüphanesine Hüseyin filiz hocamızın adını genel kuruldan geçirerek adını koyduk. O günden bugüne kadar kütüphanemiz 84 kişilikti, bunu zaman içerinde talep çok olunca 100 kişilik kapasite yaptık. 105 öğrenci ders çalışıyor, sabah 8 .30’da gelen 105 kişi ders çalışmaya başlarken bir o kadar öğrencide geri gitmesi bizleri son derece üzmektedir “dedi.

25 yıldır tüm dükkan, kira gelirlerini bir kuruşuna dahi dokunmadan eğitime harcadıklarını anlatan Aslantürk, şunları kaydetti:

“Şu an salonumuz yeterli değil. Allah’ım imkan verirse bir gün bu odayı yıkıp yada satıp 300 veya 500 öğrencimize çalışma ortamı sağlayıp, hatta modern imkanlar ile donatılmış kütüphane yapmayı düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çeşitli faaliyetlerimiz olacaktır. Bu amaç ile ben buradan tüm odalara sesleniyorum, onlar da imkânlarını eğitim alanında kullanırlarsa çok sevinirim. 2012 yılında yapmış olduğumuz genel kurulda aldığımız karara istinaden Adıyaman’da hukuk fakültesinin yapılması yönünde oda olarak karar aldık. Bunun için 25 yıldır tüm dükkân kira gelirlerimizi bir kuruşuna dahi dokunmadan eğitime harcıyoruz ancak son 3,5 yıldır kira gelirlerimizi öğrencilerimize veremiyoruz. Bu konuda öğrencilerimiz bizi bağışlasın. Şu anda tek amacımız 700 bin lirayı Adıyaman’da hukuk fakültesine harcamaktır. Bu konuda Adıyaman Üniversitesi senatosu karar alıp YÖK’e gönderdiler. YÖK’ten onayın çıkması için Adıyaman milletvekillerine çok büyük işler düşmekte. Bu konuda vekillerimizden destek bekliyorum. Eğer hukuk fakültesi kurulursa, fen edebiyat fakültesine ilaveten 10 bin metre kare alanı olan bir hukuk fakültesi inşa etmeyi vaat ediyorum”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir