Adıyaman Fırsat Tepti!

Yapılandırmalara İlgisiz Kaldık

30 Haziran’da sona eren 7020 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması” olanağına Adıyamanlılar kayıtsız kaldı.

Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan, bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran yasa için başvuru süresi 30 Haziran’da doldu. Yapılandırmalara beklenen ilgili görülmedi. Adıyamanlılar Vergi Borçlarında Yapılandırma fırsatını adeta tepti.

7020 sayılı Kanun ile Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları ve faizlerinde Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması, Vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı) tamamen silinmesi, Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesiyle alakalı ilginin beklenenden az olduğu açıklandı.

ADIYAMAN BELEDİYESİ’NE YAPILANDIRMA İÇİN BİN 983 BAŞVURU

Adıyaman Belediyesi yetkilileri, 7020 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’kapsamında gerçekleştirilen yapılandırmaya bin 983 kişinin başvurduğunu söyledi.

Adıyaman Belediyesi yetkilileri, 30 Haziran’da sona eren 7020 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’lailgili istatistik bilgileri paylaştı.

7020 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ kapsamında Adıyaman Belediyesi’ne; Bina Vergisi, Arsa Vergisi, Arazi Vergisi, Çevre Temizliği Vergisi, Eğlence Vergisi, İlan ve Reklam Vergisi, İşgal Harcı, Basılı Evrak Satış Bedelleri, Su Geliri, Ulaştırma Hizmetleri Geliri, Katı Atık, Gecikme Zammı, Para Cezaları, Diğer Para Cezaları (Encümen), Çeşitli Gelirler, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi ve Kültür Varlıkları Katkı Payı gibi kalemlerde tahakkuk edilen 2 milyon 345 bin 529,49 TL’nin 782 bin 601,54 TL’sinin ödendiğini dile getiren yetkililer, yapılan tahsilatın beklentilerinin altında olduğunu belirttiler.

Yapılandırmaya sadece bin 983 kişinin başvurduğunu da söyleyen yetkililer, başvuruda bulunan vatandaşların yapılandırma sayesinde ekonomik faaliyetlerini kolay yürüteceklerini dile getirdiler.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA 2 BİN CİVARI BAŞVURU

Sosyal Güvenlik Kurumuna ise sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezaları, kurumca tahsil edilen, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile ilgili yapılan yapılandırmaya 2 bin civarında vatandaşın başvurduğu açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin,  yapılandırmalara ilgili gösteren vatandaşlara teşekkür ederek “ 2008 yılından buyana yapılan yapılandırmalardan vatandaşlarımız büyük ilgili göstermişti. Ama son yapılandırmaya ilgili diğerlerine oranla az oldu. Yapılandırmalar için vatandaşlarımızın ayaklarına gittik. Dükkan dükkan gezdik ve fırsatları anlattık. Ama yinede beklenenden az oldu. Bunun bir diğer sebebi de 6736 sayılı yapılandırmaya başvuranların başvuru yapamıyor olmasıyla 4/B Ek-19 borçlarının yapılandırma kapsamında olmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir