Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü: “CÜBBEMİZİ GİYDİK, RESMİ NİKÂH YAPMAYA HAZIRIZ”

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda “müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarı’nın 6. maddesi de kabul edildi”

Konu ile açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Müftüsü Mustafa Öztürk gazetemize yaptığı açıklamada: “Kanun çıktıktan sonra birde Diyanet İşleri Tarafından genelge gönderilmesi gerekiyordu usul ve esasları hakkında nasıl nikâh kıyılacağı hakkında o genelge henüz yeni geldi. Bize müracaat eden olduysa da bizlerde genelge gelsin ve görelim yetkimiz nedir ve usul esası hakkında bilgi sahibi olup ona göre nikâh yapalım demişizdir.

Bizlerde genelge gelmeden önce gerekli kurumlarda kurslar aldık ve memurlarımıza kurslar verildi şuanda her şeye hazırlıklıyız genelge de geldikten sonra vatandaşlar müracaat ederlerse isterlerse bizlerde dini nikâhlarının dışında birde resmi nikahlarını yapmış olacağız.

1 CÜBBEMİZ VARDI, ŞİMDİ 2. CÜBBEMİZ OLDU

Daha önceden bir cübbemiz vardı namaz için şimdi 2. Cübbemiz oldu On uda temin ettik sipariş ettik ve şuan elimizde ilçe ve il müftülerine biz resmi nikâhı yapmaya hazırız

ADIYAMAN İLİMZE 87 TANE ATAMA YAPILACAK

İlimizde 80’e yakın köy camimiz boş, Diyanet İşleri Başkanlığı 6 Bin Alım yapacak Türkiye genelinde ve bunun imtihanları bitmek üzere, daha sonra atamalar bölümüne geçilecek bizim ilimize 50 tane kontenjan vermişler, 50 tane İmam Hatip, 3 tane müezzin kayyım, ve verilen müezzin kayyımları da ilçelere vermişler illerde yapamıyoruz. Bununla beraber de 34 tane Kur’an Kursu öğretmeni ataması yapılacak. Bizde kendi aramızda hangi ilçeye kaç tane imam vereceğimizi tespit ettik.

Besni İlçemize 11, Çelikhan ilçemize 1,Gerger İlçemize 15, Gölbaşı ilçemize 2, Kahta ilçemize 8, Samsat ilçemize 3, Sincik ilçemize 2,Tut ilçemize 5 toplam 50 tane İmam Hatip alımı gerçekleştireceğiz. Ataması yapılan vatandaşları belli bir kurslardan eğitimden geçirip öyle bizlerde köylerimize ve camilerimize vereceğiz.

ADIYAMAN’DA 556 KİŞİ KUTSAL TOPRAKLARA GİDECEK

Bir müddet önce hac kuraları çekildi kurası çıkan vatandaşlar müftülüklere müracaat edecekler.  Burada hem müftülüğe hem de acente şirketleri de kayıt yapabilecekler. Bizim ilimize verilen toplam kontenjan 556 kişidir, bunun 323 kişisi Diyanet İşleri Başkanlığıyla hac ibadetini yapacak geriye kalan 233 kişi de acente şirketleri ile hac ibadetini yapabileceklerdir. Tabi bunun kategorileri de var otel tipi ile giden hac ve biraz daha pahalı olan hac konaklama olarak ilimizde konaklama tipi olan kontenjan 9 kişi, acente şirketlerinin ise 6 kişidir. Kayıt süresi bugün itibari ile başladı bu ayın 16’sına kadar devam edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı ile gitmek isteyenler Diyanet’e başvuru yapacak, acente şirketleri ile gitmek isteyenler acente şirketlerine başvuru yapacaklardır.

Kurada ismi asil olarak çıkan vatandaşların belki tamamının kayıt yaptırma imkânları olmayabilir, yıllar önce vatandaş müracaat ediyor. O zaman parası vardı maddiyatı iyiydi veya sağlık durumu yerindeydi ama şimdi bu imkânları olamayabiliyor ve gidemiyor bizde onların yerine yedek listede ismi çıkan vatandaşlarımızı müracaatlarını yaptıklarında bizde onları göndereceğiz.

YEDEKLER NASIL ÇAĞRILIR

Asil gitmediği zaman 1. Yedek yerine geçecekse bizler 1.yedeğe telefonla arayıp çağırıyoruz. Geliyor ben gitmiyorum diye müracaatta bulunuyorlar. Bizde müftülük olarak kendisinden bir adet dilekçe alıyoruz. Eğer gelmediyse telefonla ulaşamadığımız kişilere hac komisyonumuz var orada tutanak tululup telefon edilip saatleri tutulup çıktı belgesini alıyor ve 2. Yedeğe müracaat ediliyor.  Şimdilik ek bir kontenjan verilir mi daha belli bir durum yok.

Bizim Hem Cami içi Hem de Camii dışı çalışmalarımız var eskisi gibi değil elhamdulliah bizim hizmet alanlarımız çok genişledi. Gençler ile ilgili çok çalışmalarımız var

Kredi Yurtlar Kurumunda bulunan öğrencilerimize görevlendirdiğimiz görevliler tarafından gençler ile birebir ilgilenip onlarla sohbet içerisinde bulunuyorlar.

BOŞANMA AŞAMASINA GELMİŞ BİRÇOK AİLEYİ VAZGEÇİRİYORUZ

Ayrıca biz vaizelerimiz var aile rehberlik bürolarımız var aile geçimsizliği olanlar boşanma durumuna gelenler biz onları duyduğumuzda veya bize başvuruda bulunduğunda hemen onlarla irtibata geçiyoruz ve boşanma aşamasına gelmiş birçok insanı yuva yıkmaktan vazgeçiriyoruz. Evlerine gidiyoruz birebir ilgileniyoruz.

GENÇLERE ÇARŞI MERKEZDE BELEDİYE GENÇLİK EVİ AÇIYORUZ

Adıyaman Belediyesi’nin imkanları ile beraber çarşı içerisinde güzel bir yer kiraladık oraya da Diyanet Belediye Gençlik Evi açıyoruz oraya da gençlerle ilgilenmek kütüphane kurmak gençlerimize dini kitaplar okutmak adına bir irtibatımız olacak.

4-6 YAŞ ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİP KURS VERİYORUZ

4-6 yaş grubuna ait Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber yaptığımız bir çalışma var bizim kendimize özel elimizde mevcut ve 4-6 yaş Kur’an kursuna uygun bir evimiz olmadığı için Milli Eğitim binalarında onların uhdesinde sınıflar bize tahsis edildi. bizimde 8 -9 tane sınıflarımız var bu hususta yetiştirilmiş belgesi olan öğreticilerimiz, öğretmenlerimizde onları eğitip onlara ders veriyorlar. Hizmetlerimiz cami dışına taşmış durumda çok şükür” ifadelerini kullandı.

Haber:Mediha IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir