Adıyaman İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş: “Mevsim Değişikliğine Dikkat”

 

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş Ani Mevsim Değişikliğinin İnsanların Kalp Ritmini Etkilediği, Baş Dönmesi, Uykusuzluk, Eklem Ağrılarına Neden Olduğu Bildirildi.

İnsan sağlığı ile hava durumu arasında garip bir ilişki bulunduğunu belirten Taş  ani değişen iklim şartlarına uyum sağlamakta zorlanıldığı için insan sağlığının bozulduğunu, yüksek tansiyon, yorgunluk ve tedirginlikten şikayetçi olanların meteorolojiyi sıkı takip etmesi gerektiğini kaydetti.

Kuru rüzgarın insanı elektriğe kapılmış gibi sarsan, elektrostatik bir enerji birikimine yol açtığını ifade eden Mehmet Emin Taş  “Rüzgar, cildimizdeki sinirsel alıcıları uyararak fiziksel ve beyinsel gerilimlere neden oluyor. Bora gibi çok kuvvetli esen rüzgarlı havalarda atmosfer basıncındaki şiddetli titreşimler, pek çok insanı etkileyerek baş dönmesi, uykusuzluk, nedensiz baş, kas veya eklem ağrılarına yol açıyor. Eğer kolitten yakınıyorsanız, şiddetli rüzgarlar rahatsızlığınızı azdırabilir” dedi. Bu nedenlerden biri de mevsim değişikliğidir. Coğrafi konumu nedeniyle ülkemizde mevsim değişikliği sırasında sıcaklık farkları yoğun şekilde hissedilmektedir. Mevsim geçişlerinde ani ısı değişimleri olduğundan bu durum insanları hem bedensel hem de psikolojik yönden oldukça etkiler.sözlerini ifade etti.

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir