Adıyaman İli Kırsalında Sosyal Gelişim Projesi İlgi Görüyor

GAP Daire Başkanlığı, Kadın ve Çocuk Hakları Derneği, Kahta Kaymakamlığı ile ortaklaşa yapılan Adıyaman İli Kırsalında Sosyal Gelişim Projesi halk tarafından ilgi görünmeye başladı.

Kahta ilçe merkezine bağlı mahalle ve Kahta’ya bağlı köylerde, Adıyaman İli Kırsalında Sosyal Gelişim Projesi kapsamında verilen eğitimlerle kadınlar ve çocuklar bilinçleniyor.

Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Emine Kardeş, dezavantajlı gruplara ulaşarak hazırladıkları sosyal projelerle ilçenin ve bölge insanının yaşam kalitesine katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Yürütülen projeler hakkında bilgi veren Kadın ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Emine Kardeş, “Adıyaman İli Kırsalında Sosyal Gelişim Projesi kapsamındaki projeler için pilot bölge olarak, Boğazkaya, Çukurtaş ve Çıralık köyleri ve Kahta merkezinde ise, Cumhuriyet, Menderes ve Cami mahallelerini kapsıyor. Projenin bileşenleri ile birlikte koordine bir şekilde yürütülen eğitimlerde, Proje Saha Analizi, Kitlerin Dağıtımı (Kadın Üreme Sağlığı, Kanser Tarama ve Aile içi Şiddet Eğitimi) Madde Bağımlıları Hakkında Bilgilendirme ve eğitim aşamaları oluşturuyor. Çocuk gelinler, akraba evliliği, şiddet, vatandaşlık, üreme sağlığı, medeni hukuk, iletişim ve benzeri eğitimlerin yanı sıra okutulmayan kız çocuklarının ailelerine ulaşarak, okullaşma çalışmalarını desteklemek gerçekleştirilecektir. Tüm bu faaliyetler Kahta merkezinde derneğimiz tarafından uzun yıllar gerçekleştirilmektedir. Bu proje ile mevcut tecrübelerimizi kırsal alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için değerlendirmek ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Dezavantajlı kesimlerin sosyal hizmetlere erişiminin sağlanması, kadınlar, genç kızlar, çocuklar, engelliler, madde, bağımlıları, şiddet-tecavüz, ensest mağdurları, gibi dezavantajlı kesimlerin sosyal hizmet imkanlarından faydalanmalarının sağlanması amacıyla kendilerine birebir danışmanlık hizmeti vererek, ilgili makamlara erişimleri kolaylaştıracaktır. Halihazırda derneğimiz tarafından Kahta ilçe merkezinde özellikle şiddet-tecavüz ve ensest mağdurları ile engellilere yerinde danışmanlık hizmeti verilmekte. Ve sosyal hizmetler müdürlüğü ile bağlantıları sağlanmakta. Her bir vaka özenle takip edilmektedir. Dezavantajlı kesimlerin iş gücüne katılımı, üretim ve pazarlama sağlanması, ilk iki bileşen ile eş zamanlı olarak saha çalışmasında tespit edilen dezavantajlı kesimlere Halk Eğitim Merkezi ile mesleki eğitim ve pazarlama eğitimleri verilecektir. Üretim potansiyeli taşıyan bireyler özel eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile desteklenerek iş gücüne katılmaları sağlanacaktır” dedi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir