Adıyaman İşkur Müdürü Yücekaya: “İşveren de Haklı, Çalışan da Haklı”

Adıyaman Çalışma ve İşkur Müdürü Emin Yücekaya, işverenlerin “işsizlik yok, iş beğenmeme” açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yücekaya, yaptığı açıklamada, her 2 tarafın da haklı olduğunu söyledi.

Bu konuda çok sayıda tezin olduğunu anlatan Yücekaya, “İşverenler söylediklerinde haklılar. ‘İşçi bulamıyoruz’ diyorlar. Bunun pekçok gerekçesi var. Birincisi bu hedef grubumuz olan işsizler, insanların farklı beklentileri var. Aldığı eğitim oranında insanların beklentileri değişiyor. Kültür oranında insanların beklentileri değişiyor. Yaşadıkları toplumlar insanların beklentilerini değiştiriyor. Dolasıyla mesela bir tekstil işvereni işçi bulamıyorsa, mutlaka bunda hepimizin sorumluluğu var, belki biz ona gidecek elemanı bulamıyoruz. Belki o kişi bize gelmiyor. Bir eşleştirme sorunu var. Genel olarak beyaz yakalılar ciddi bir sorun, yani bu nispeten eğitimli grup. Eğitimli grup nitelikli iş dalında çalışmak istiyor, kariyer yapmak istiyor, yüksek ücretler kazanmak istiyor. Fakat bizim böyle bir işgücü piyasamız yok” dedi.

– TEKSTİLE ANTİPATİ VAR

Mavi yakalı personellerin tekstilden uzun yıllar çok çekdiğine dikkat çeken Yücekaya, şöyle devam etti:

“Bugün Adıyaman tekstili nitelikli bir yerde ama bugüne kadar çok yerde merdiven altı üretim yapıldı. Yani uzun saat çalışma, asgari ücret ödeyememe yada almama, sigortasız çalıştırma, pekçok sıkıntı var. Bunda sıkıntıların tamamı aşıldı. Buna rağmen tekstile antipati var. Yeni kurumsal firmalar, işçinin özlük haklarını sağlayan firmalar var. Adım adım bu algıyı değiştiriyorlar. Bizim işimizde bu zaten. Biz bir biçimde eşleştirme yapacağız. Bana işletme diyecek ki ‘benim kapasitem bu kadar’ ben onun kapasitesini ne yapıp edip tamamlayacağım. 100 kişi istiyorsa ben ona 300 kişi göndereceğim. 300 kişi arasından mutlaka 100 kişiyi seçecek. Dolasıyla bu tezi ortadan kaldıracağım. Benim 25 tane meslek danışmanım var, onların tek işi bu. Stantlar açacağız, yeni isimler kaydedeceğiz. Her işe uygun eleman bulacağız”

– BİZ SİZE (İŞSİZLERE) O İŞİ BULACAĞIZ

İşsizlere de seslenen Yücekaya, “İşçiler boyutu ile evet halen iş piyasası beklediğimiz düzeyde değil. Burası bir Bursa değil, Koceli değil, burası Gaziantep değil, yani çok kısıtlı imkanlarımız var, onlara da katılıyorum ama şunu söylüyrum; siz yüksekokul bitirdiniz, KPSS’yi kazanamadınız, burada yapılması gereken şey, mevcut piyasada kalacaksanız gidip bir iş bulma. Biz size o işi bulacağız. Ondan sonra ‘ben okul okudum, şu işi istiyorum’ lüksünüz yok. Böyle insanlara, oturun KPSS’yi kazanın, gidin devlette çalışın diyeceğiz. Çünkü talepleri bu. Herkes belediyede taşeron işçisi olamaz. Herkes hastanede çalışamaz. Kald ki onlar piyasadaki işlerden de daha iyi değil. Yani hastanede paspasla temizlik yapan bir kardeşimiz, gidip bir işletmede aynı işi kabul etmeyi zor kabul ediyor. Halbuki kıdem tazminatı ise orada da var. Özlük haklarıysa orada da var. Hiç değişen birşey yok, sadece bir yanlış algı var. Bizim işimz bu algıyı ortadan kaldırmak. Hep beraber bunu oratadan kaldıracağız. Herkesin mutlu olacağı bir düzeni getirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir