Adıyaman Japonya’da Tanıtıldı

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Japonya Çalışma ziyaretine katılan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı ve İKA Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Uslu, Türk heyetiyle birlikte Tokyo’da bir dizi temaslarda bulundu.

06-14 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gezi ve incelemelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Tokyo’daki Türk büyükelçi ve yöneticileri de ziyaret etti.

JICA (Japan International Cooperation Agency-Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı) Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede ilk olarak İKA Genel Sekreteri tarafından Ajansı tanıtan bir sunum yapıldı. Yapılan sunumda, Türkiye’deki kalkınma ajansları sisteminden, ajans faaliyetlerine kadar birçok bilgi paylaşıldı. Ardından TRC1 Bölgesi’ne ait verilere ilişkin genel bilgiler JICA yetkililerine sunuldu.

Toplantıda daha sonra İKA olarak Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla JICA’ya sunulan “TRC1 Bölgesi’nde Tarımsal Sanayinin Kapasitesinin Geliştirilmesi” başlıklı proje başvurusu üzerinde karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Proje özelinde, TRC1 Bölgesi’ndeki tarımın ve tarımsal sanayi sektörlerinin mevcut durumu hakkında gerekli olan bilgiler paylaşıldı. Toplantı sonunda Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu JICA Avrupa Bölümü Direktörü Hanadate Daimin’e Nemrut Dağı heykeli takdim etti.

Heyet ikinci ziyaretini Japon Tekstil İhracatçıları Birliğine gerçekleştirdi. JICA (Japan Textile Importers Association-Japon Tekstil İthalatçıları Birliği) ile yapılan görüşmede ilk olarak İKA Genel Sekreteri tarafından Ajansı tanıtan bir sunum yapıldı. Yapılan sunumda, Türkiye’deki kalkınma ajansları sisteminden, ajans faaliyetlerine kadar birçok bilgi paylaşıldı. Ardından TRC1 Bölgesi’ne ait verilere ilişkin genel bilgiler JTIA Yöneticisi Junichi Ichikawa’ya sunuldu.

USLU: “HAZIR GİYİMDE TECRÜBELİYİZ”

İKA Yönetim Kurulu üyesi ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Türkiye’nin tekstil konusunda birçok avantaja sahip olduğunu, bu avantajlardan en önemlisinin kalite konusu olduğunun altını çizdi. Ayrıca Türkiye’nin artık Çin’e bile iplik satar hale geldiğini ifade eden Uslu, Adıyaman’ın özellikle hazır giyim konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduğunu, Türkiye’de bir ilk teşkil eden Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenme Derneği gibi bir oluşum olarak birlikte hareket etme kabiliyetine sahip olduklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde, tekstil sektöründe faaliyet gösteren işadamlarından oluşan bir heyet ile tekrar Japonya’ya gelerek Adıyaman’ın tekstil konusundaki potansiyelini Japon yetkililere aktarmak istediklerini ve olası işbirlikleri için çalışmalar yürüteceklerini vurguladı.

Toplantı İKA Genel Sekreteri Bülent Özkan tarafından İKA logolu el işlemeli bakır plaket ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu tarafından Adıyaman Nemrut Dağı temalı plaketin JTIA Yöneticisi Junichi Ichikawa’ya takdim edilmesi ile son buldu.

TİCARET BAŞMÜŞAVİRİ MUSA DEMİR’E ZİYARET

Tokyo Büyükelçiliği’nde yapılan görüşme Tokyo Ticaret Başmüşaviri Musa Demir’in Türkiye ile Japonya arasındaki dış ticaret hakkında bilgiler sunmasıyla başladı. Demir, Türkiye-Japonya dış ticaretinde en büyük payın gıda ticaretine ait olduğunu, özellikle makarna ve salçanın önemli bir paya sahip olduğunu belirtti. Gıda ticaretinde yaş ve kuru meyve sebzenin de önemli bir kalem teşkil ettiğinin altını çizen Demir, Japonya’nın gıda ticaretinde ithalatın oranının yüzde 60 düzeyinde olduğunu vurguladı. Türkiye-Japonya arasındaki giyim eşyası ve tekstil ürünleri ticaretinin doğrudan ve dolaylı bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Demir, Japonya’nın tekstil ithalat oranının yüzde 90-95 arasında olduğunu belirtti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Uslu, son ziyaretini Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç’a yaptı. Başkan Uslu, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin iyi seviyelere taşındığını ifade ederek ticaret hacminin gelişmesi için işbirliğine dikkat çekti.  Büyükelçi Serdar Kılıç’a nemrut heykelcikleri takdim eden Başkan Mustafa Uslu, Büyükelçi Kılıç’ı güneşin en güzel doğup battığı yer olan Nemrut Dağı’nı görmeye ve Adıyaman’a davet etti.

Temasların son derece verimli geçtiğinin altını çizen ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, bu tür toplantıların ülkeler arası işbirliğini arttırdığını kaydederek Japon ve Türk yöneticilerin misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

Bu Haberi Gördünmü!

MSG Motorsa Görkemli Açılış

MSG Motors lüks marka binek ve ticari araç modellerini satacağı ilk şubesini görkemli biçimde açtı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir