Adıyaman Koçali Barajıyla Hayat Bulacak

37 Bin Kişiye İstihdam Alanı Oluşacak

Adıyaman Koçali Barajı’nda çalışmalar bir yandan aralıksız sürdürülürken barajın sulama projesinin devreye alınması ile 187 bin dekar arazi suyla buluşması bekleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da inşa edilen Koçali Barajı’nda çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Barajın ardından sulama projesinin de tamamlanarak devreye alınması ile Adıyaman’da 187 bin dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Çalışmalara ara verilmeden devam edilen Koçali Barajı temelden 124 metre yükseklikte inşa ediliyor. Yaklaşık 297 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak bu barajda depolanacak su ile bölgedeki 187 bin dekar zirai araziye sulama suyu temin edilecek.

Dolusavak beton imalatlarının yüzde 70’inin, derivasyon tünelinin de 550 metrelik kısmının tamamlandığı tesisin ulaşım yolları içinde çalışmalara devam ediliyor.

EKONOMİYE YILLIK 90 MİLYON TL KATKI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu barajın sulama kısmının proje aşamasında olduğunu ve bu yıl içinde ihalesinin gerçekleştirileceğini belirterek şunları söyledi:

“Ara vermeden devam ettiğimiz çalışmalarla ilk olarak barajı, ardından da sulamasını tamamlayacağımız bu tesisle 187 bin dekar zirai araziyi suya kavuşturmayı hedefliyoruz. Projeyi tamamladığımızda 2017 birim fiyatları ile dekar başına 480 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 90 milyon TL katkı ve 37 bin kişiye istihdam alanı oluşturmayı planlıyoruz.”

Haber: Burhan Işık

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir