Adıyaman KÖYDES’le Hayat Buldu

2005 yılında hükümeti tarafından “Yolu ve Suyu Olmayan Köy Kalmayacak” parolasıyla hayata geçirilen KÖYDES projesi kapsamında birçok yerleşim yerinin sorununun çözüme kavuşturulduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı ve kırsal kalkınma projesi olan KÖYDES, Adıyaman’da kırsal kesimdeki birçok yerleşim birimine hayat verdi” dedi.

“KÖYDES projelerinin tamamlandığı köyler de altyapıdan çocuk oyun parklarına kadar birçok hizmet götürülerek, birçok köyde de çalışmalar devam ediyor” diyen Vali Mahmut Demirtaş, “Şu anda şehirlerimizde ne varsa, köylerimizde de o var. Bugün itibariyle ham yolu olmayan köyümüz kalmamıştır. Yine il genelinde 428 yerleşim biriminden sadece 7 yerleşim biriminin suyu bulunmamaktadır. Bu köylere de köylerin kendi aralarındaki ihtilafı nedeniyle su götürülememiştir.7 köyümüzün de önümüzdeki süreçte su sorunlarının giderilmesi noktasında yoğun gayret sarf ediyoruz” dedi.

2005 yılında hayata geçirilen, KÖYDES Projesi kapsamında Adıyaman’a 2005 ile 2012 yılları arasında  107.412.236, 00 TL ödenek tahsis edildiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Bu ödeneklerle 1.440 adet proje iş programa alınmış olup, bütün projeler gerçekleştirilerek kırsal kesimde yaşayan halkımızın hizmetine sunulmuştur. 2005–2012 yılları arasında yol sektöründe; 553 asli, 269 ek olmak üzere toplam 822 proje, içme suyu sektöründe ise 374 asli, 242 ek olmak üzere toplam 616 proje ve kanalizasyon sektöründe ise 2 asli proje olmak üzere toplam 929 asli, 511 ek olmak üzere 1440 proje programa alınmış olup, tüm işler gerçekleştirilerek hizmete verilmiştir” diye konuştu.

2013 yılında ilimize KÖYDES projesi kapsamında 8.015.000, 00 TL ödenek tahsis edildiğini kaydeden Vali Demirtaş, “bu ödenekle yol sektöründe 41 asil, 7 ek iş olmak üzere 48, içme suyu sektöründe 19’u asil 17’si ek olmak üzere 36, sulama sektöründe, 2 ek iş, atık su sektöründe 1 asil 1 ek iş olmak üzere 2, 2013 yılı için toplamda 61’i asil 27’si ek iş olmak üzere toplam 88 adet proje  programa alınmış olup, eylül ayının sonuna kadar tüm bu işlerin gerçekleştirilerek halkımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Daha iyi, kalkınmış ve yaşanabilir bir Adıyaman için yoğun gayret sarf ediyoruz. Sayın Milletvekillerimizin ve Adıyaman halkımızın desteği ile KÖYDES Projelerini başarılı bir şekilde uygulayarak, ülkemiz genelinde ilk sıralarda yer aldık. Devletimizin bize sağladığı imkanlarla bu hizmetleri getirmenin sevincini yaşıyoruz. KÖYDES Projelerinin ilimizde başarılı bir şekilde uygulanması noktasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir