Adıyaman Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sami Köroğlu:“Kredi Yurtlar Kurumu İkinci Bir Eğitim Yuvasıdır”

 

– Öğrencilerimizi Sadace Bir Diploma İle Gitmelerini İstemiyoruz 

Adıyaman Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sami Köroğlu, gazetemize Adıyaman KYK Olarak yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi vererek şu ifadeleri kullandı; “Yüksek Öğrenin Kredi  Yurtlar Kurumu Adıyaman İl Müdürlüğü Bünyesinde bugün bizim tane müdürlüğümüz var 3 tanesi merkezde Besni ve Kahta’da da 1’er tane olmak üzere 5 müdürlüğümüz var, Merkezde 2 tane kız yurdu 1 tane erkek yurdumuz var. Kapsitelerine baktığımzda ise 3838 Kız Merkez için Erkek  içinse 1828 civarında bir kapasiteye sahip.  İlçe yurtlarımızda da Kahta’da 168 Erkek, 226 tane de Kız yurt kontejanımız mevcut. Besni de ise 300 Erkek ve 362 de Kız kapasitesinde yurtlarımız var. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) 2015 yılından sonra il müdürlüğü Adıyaman olarak faaliyetlerini gösterdi daha önce 1994 yılında Adıyaman merkezli bir yurt olarak açılıyor. Besni ilçemizde ve Kahta ilçemizde de müdürlüklerimiz kuruluyor, daha önce Malatya bölge müdürlüğüne bağlı iken Adıyaman Merkezdeki yurt İl Müdürlüğü olarak ayrıldıktan sonra da mevcut yurt büyümesinden dolayı yeni yurtların yapılmasından dolayı 3 müdürlüğe bölünüyor. Genel olrak baktığımızda öğrenci profilimiz her ne kadar yakın çevre illerde görünse de, Antalya’dan da, Giresun’dan da, Eskişehir’den de yani Türkiye’nin farklı şehirlerinden öğrencilerimiz var.yurt bazından baktığımızda en kötü ihtimalle herhangi bir ilden sadece bir öğrencimizin olduğunu görüyoruz, en kötü ihtimalle Adıyaman tüm Türkiye’den yurtlar açısından bağlantılı.

KYK İKİNCİ BİR EĞİTİM YERİDİR

Sosyal kültürel aktiviteler olarak, ikinci bir eğitim yuvası olarak görüyoruz, Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumunu (KYK)’yı. Öğrencilerin üniversitede okurken diploma almaları esnasında aynı zamanda kişisel gelişimlerine katkıda bulundurmak. Milli manevi değerlerine sahip çıkmalarını sağlamak ve böyle bir gençliğin oluşturulması adına KYK olarak da biz üzerimize düşeni yapıyoruz.

KURS ÇEŞİTLİLİĞİMİZ OLDUKÇA FAZLA

Kurs çeşitliliğimiz oldukça fazla belli dönemlerde farklı farklı yurtlarımıza farklı farklı kurslar açıyoruz. Bunlar adabı muaşeret kurallarından tutunda el becerilerini geliştiren ağaç, bitki, dikiş, ahşap boyama, sportif faaliyetler basketbol, voletbol, masa tenisi önemli gün ve haftalarla yapmış olduğumuz etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri adı altında yurt öğrencilerimizin dışarıda gerek okullarla gerekse farklı kurumlarla birlikte yürütmüş oldukları aktiviteler, diğer taraftan atölye çalışmaları kapsamında peygamber efendimiz (s.a.v.) hayatı, ilahiyat atölyelerimizde bulunan kitaplarla okuma ve öğrenme becerileri.

Bütün yurtlarımızda yılda 2 veya 3 defa Kızılay’a kan bağışı gerçekleştiriyoruz. Adıyaman’da bu anlamda kurumsal düzeyde en çok katkı sağlayanların başındayız öyle düşünüyorum.  Öğrenci ve personellerimizin bu konuda gerekli hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

KIŞ KAMPLARIMIZDA ÖĞRENCİLERİMİZİ GEZİYE GÖNDERİYORUZ

Zaman zaman KYK tarafından öğrencilerimize Kış kamplarımız var öğrencilerimizi oraya gönderiyoruz, en son Kastamonu’nda ki kampımıza gönderdik öğrencilerimizi, güzel bir etkinlik oldu ve mutlu bir şekilde geldiler öğrencilerimiz.

DİL KURSLARIMIZ OLDUKÇA ÇEŞİTLİ

Dil kurslarımız var İngilizce, Almanca, Osmanlıca vb. kurslarımız var tabi bunlar öğrencilerimizin talepleri konusunda çeşitlendirilebiliyor.

Satranç, çeşitli sergiler, salon programlarımız, büyük salon programlarımız var yılda en az 2 veya 3 salon programları yapıyoruz.

KYK OLARAK HASSAS KONULARIMIZDAN BİRİSİ ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ

Adıyaman KYK olarak çok hassas olduğumuz bir konu var oda şehit ve gazilerimiz ve yakınları zaman zaman öğrencilerimiz ile beraber şehitlerimizi, gazilerimizi ve yakınları ziyaret ederek acılarına ortak oluyor ve üzerimize düşenleri en üst seviyede yapmaya özen gösteriyoruz.

KISA MESAFEDE ÇOK UZUN YOL ALDIK

Yeni bil il müdürlüğü olmamıza rağmen aslında kısa mesafede çok yol aldık öyle düşünüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda ki hata oranının çok çok düşük olması üzerine basa basa söylüyorum. “ Biz Yeni Kurulduk ve Kısıtlı İmkânlarla İl Müdürlüğünü Oluşturduk.” İl müdürlüğünde görevlendirdiğimiz bütün arkadaşların öz verili çalışmaları bizi gerçekten son derece memnun etti.

Öğrencilerimizin Barınma, Yeme, İçme Dışında bir şekilde de buradan da bir şeyleri kaparak okullardan mezun olmasını istiyoruz. Bütün bunları gerçekleştirirken aslında Adıyaman’ı tanıtıyoruz. Adıyaman misafir perverliğini elimizden geldiği kadar ön planda tutuyoruz öğrencilerimizin sene başına geldiği zaman bunlarla ilgili çeşitli afişler kitapçıklar hazırlıyoruz. Öğrencilerimiz bir taraftan gelip üniversiteyi tanırken diğer taraftan da şehri tanıma imkânı buluyorlar. Sene başında Adıyaman’da bulunan tarihi yerler ile çeşitli geziler yapıp orada öğrencilerimizi gezdirme imkânı sağlıyoruz.

Velilerimizin Adıyaman KYK ile düşünceleri gerçekten bizleri memnun ediyor. Zaman zaman arıyorlar mesaj atıyorlar, hatta öğrenciler memleketlerinden geldikleri zaman ailelerin selamı ve düşüncelerini, memnuniyetlerini bizlere iletiyorlar. Bizlerde bunları duyunca doğru yolda olduğumuzun en güzel kanıtı oluyor. Yeter mi ? Bu yaptıklarımız hayır bu çalışmalarımızı her geçen gün arttırmak, çeşitlendirmek daha kaliteli bir platforma taşımak için bir çaba içerisindeyiz bizler. Adıyaman olarak iyi bir yerde iyi bir noktada olduğumuzu biz biliyoruz.

Taşeronun kadroya geçirilmesi 696 sayılı kanunda kararname ile istinaden de şuanda çalışmalarımız devam ediyor. Personelimizin bu konuda memnuniyetlerini biz yaptıkları işlerde görüyoruz.  Allah’ın izni ile Mart ayı içerisinde en son aşamadaki iş ve işlemleri bitirip Nisan 1 itibari ile bu arkadaşlarımızın tamamını Kadroya geçirecek şekilde çalışmalarımızı biz yürütüyoruz, şuana kadar herhangi bir olumsuzluk ve problem yaşamadık. Personelimizden de bu anlamda herhangi bir dönüşüm olmadı sıkıntımız yok elhamdülillah.

Bugünlerde özellikle üzüntümüz yurt çalışanımız olan Yakup Demir’i geçtiğimiz günlerde elim bir kaza sonucunda kaybettik. Maalesef tüm çabalarımız yetersiz kaldı. Yaşamız olduğu ilk andan itibaren hakka yürüyüşüne kadar yanındaydım kendisini ve ailesini yalnız bırakmadık ama takdir ilahi buymuş rabbimden kendisine rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Öğrencilerimizin katkılarıyla geçen yıl Halep’e yardımlarımız gerçekleşti, büyük aracı malzemeler ile doldurup bu şekilde gönderdik. Bütün personelimiz öğrencilerimiz kampanyanın içerisinde yer aldılar. Bu senede öğrencilerimiz ve personellerimiz bireysel olarak Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında çalışmalarını yürütüyorlar önümüzdeki günlerde kurslarımızda buna yönelik bazı mataryallerin hazırlanarak gönderileceğini hep beraber göreceğiz. Bu konuda KYK sosyal sorumluluk projelerin sonuna kadar yer almıştır. Devletimizin hassasiyetlerini ilk dillendirmesi gerektiren kurumlardan birtanesi olması gereken kurumlardan birisi olması geren bilincine ulaşmıştır. Yani bugün bir Kudüs ile ilgili sıkıntılarda özellikle Kudüs’ün Başkent olması ile ilgili ilk tepkiyi veren kurumlardan birisi KYK’dır. Tavrımız her zaman olduğu gibi o zamanda netti bu sene de aynı şekilde özellikle Afrin konusunda yaptığımız çalışmalarda, geçmiş dönemlerde kurumsal düzeylerde ilk tepkiyi resmi olarak ortaya koyan kurumlarda birisi KYK’dir. 15 Temmuz haince darbe girişiminde bulunan süreçte hükümetimizin yanında ve  destek olan kurumlardan bir tanesi da Kredi Yurtlar Kurumu’ydu. Dinamik bir nufüsümuz var aktif bir potansiyelimiz var biz bu potansiyeli en iyi şekilde bilinçlendirmek en güzel şekilde yönlendirmek için o sorumluluğumuzun olduğu bilincindeyiz ve bu anlamda da kurum olarak bütün personel ve mesai arkadaşlarımızla sonuna kadar bu hassasiyetimizi taşıdığımızı düşünüyoruz. Rabbim bu sistem içerisinde bu çarkın içerisinde görevini en iyi şekilde ifa eden herkesten razı olsun eğer bizler bulunduğumuz makamlara, konumlara bir artı katabiliyor isek ne mutlu bize Adıyaman KYK olarak çok iyi bir yerde olduğumuzu biz düşünüyoruz ve daha da iyi olacaktır. ” İfadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …