Adıyaman Mısır İçin Ayağa Kalktı!

Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) tarafından organize edilen program kapsamında Mısır’da hayatını kaybedenler için Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mısır’da gün geçtikçe şiddetlenen olaylarda giderek artan can kayıplarına siyasi parti temsilcilerinden, STK başkanlarından ve üyelerinden, kamu kurum ve kuruluş çalışanlarından ve vatandaşlardan tepki yağdı.

Cuma namazı sonrasında Ulu Camii’de bir araya gelen kitle Demokrasi Parkı önünde gıyabi cenaze namazı kıldı.  

Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’ın, AK Parti, MHP, BBP, HÜDA PAR temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum kuruluşlarının temsilcilerinin ve çalışanlarının, yanı sıra çok sayıda vatandaşında katıldığı cenaze namazının ardından, Mısır’da hayatlarını kaybedenler için dua edildi.

“Mısır halkı katliamlarla Susturulamaz

Kılının gıyabi cenaze namazından sonra kitle adına basın açıklaması yapan Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı ve İHH Gönüllüsü Abdurrahman Gürbüzcan, “Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin batı uşağı yerli firavunlar tarafından devrilmesinden bu yana Nahda ve Adeviye meydanlarında toplanan halk, 1,5 aydır şiddetten özenle kaçınarak iradelerine sahip çıkıyor ve gaspçı rejimden oylarının hesabını soruyorlar. Tamamen silahız ve sivil gösterilere rağmen, defalarca katliamlara maruz kalan Mısırlı kardeşlerimiz, önceki gün de binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin yaralandığı yeni bir saldırıya maruz kaldılar. Darbe destekçisi ABD, İsrail, Suud ve diğer işbirlikçi rejimlerin halkları bile yapılan vahşete sessiz kalamadılar. Dünya olan bitene sessiz kalmış, ABD ve AB gibi demokrasi pazarlayan büyük güçler, bu sessizlikleriyle katliamı teşvik etmişlerdir. İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslar arası teşkilatlar ise, İsrail’in güvenliğini esas alan bu darbeyi ve vahşeti görmezden gelmişlerdir. Hatta öyle ki, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yapılan katliamı kınayamamıştır. Mevcut nizamın devamına ve Büyük devletlerin çıkarlarına hizmet etmekten başka bir işe yaramayan bu Metal Yorgunu Uluslararası Örgütlerin bir an önce takviyesi zorunludur. İslam coğrafyasında gerçekten etkin, karar alabilen ve operasyonel güce sahip yeni bir uluslar arası yapının oluşturulması artık kaçınılmazdır. Batılı ülkeler, 1991de Cezayir’de FIS’in seçimleri kazanmasından bu yana alışkanlık haline getirdikleri bir çifte standart olarak, her fırsatta kötüledikleri darbeleri, İslam dünyası söz konusu olunca utanmaz bir ikiyüzlülükle destekliyorlar. Bundan amaç iktidarın barışçı yöntemlerle el değiştirmesine imkân tanımayarak; Müslümanları şiddete sevk etmek, direnişin silaha yönelmesini sağlamak ve bu şekilde açıktan şiddet kullanarak muhalefeti yok etmek ahlaksızlığıdır. Mısır halkı protestolar boyunca şiddetten özenle kaçınarak bu senaryoyu boşa çıkaran bir akıl, irfan ve sabır göstermiştir. Mısır halkı, BM, AB ve İİT gibi uluslar arası yapıların Mısır darbesinde mağdurdan yana açıktan taraf tutmayarak darbeci zalimleri desteklemeleri sonunda maruz bırakıldıkları yalnızlık çemberini sokaklarda kurdukları silahsız direniş siperleri ile parçalayacak ve herkese hukuk ve iradeye sahip çıkma dersi vermişler” diye konuştu.

“Türkiye Mahkemelerini göreve çağırıyoruz”

“Sivil silahsız kişilere karşı hedef gözetmeksizin silah kullanmak ve katliam yapmak gerek, BM’nin kabul ettiği sözleşme ve anlaşmalara göre, gerekse TCK hükümlerine göre, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlalidir” diyerek sözlerine devam YADER Başkanı ve İHH Gönüllüsü Abdurrahman Gürbüzcan şöyle dedi; “Bu katliam açıkça insanlığa karşı suç niteliğindedir. Uluslar Arası Ceza Mahkemesi derhal soruşturma başlatmalı, son firavun darbeci-katil Sisi ve çetesini Uluslar Arası Ceza Mahkemesi’nde yargılamalıdır. Sivil Toplum Örgütleri ve Adıyaman Halkı olarak, TCK Md 13’e göre, insanlığa karşı işlenmiş olan suçlarda evrensel yargı yetkisine sahip olan Türkiye Mahkemelerini göreve çağırıyoruz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin darbeci Mısır Cunta rejimiyle her türlü diplomatik ilişkisini derhal kesmesini veya en alt düzeyde temsilini talep ediyoruz. ABD, İsrail, Suud destekli katiller eliyle Mısırlı kardeşlerimizin uğradıkları vahşi katliamı lanetliyor, katledilen kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa, direnişçilere sabır, irfan, istikamet ve başarı temenni ediyoruz.”

Basın açıklamasından sonra eyleme katılan binlerce vatandaş toplu olarak dualar ederek, Mısır’da yaşanan vahşeti kınadı.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir