Adıyaman  Müftüsü Coşkun’dan Hicri Yılbaşı Açıklaması Müftü M. Ali Öztürkçü: “Hicret; Hakikatin Tarafında Yer Almaktır”

 

Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Muharrem ayının ve hicretin Müslümanlar için büyük bir önem taşıdığına dikkat çekerek, “Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır” dedi.

Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Hicri Yılbaşı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlayan Hicri takvimin başlangıcı olan Muharrem ayına girildiğini hatırlatan Coşkun, rahmet peygamberinin Muharrem’i “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiğini kaydetti. Hicret’in önemine değinen Öztürkçü, “Hicret; Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikayesidir. Hicret, nurlu şehir Medine’nin şahsında, insanlığın gönlüne, sevgiye ve rahmete açılan bir yoldur. Her vesile ile paylaşmayı, dayanışmayı, insani erdem ve faziletleri öğütleyen yüce dinimizin hikmet yüklü mesajlarının insanın hayatında makes bulmasıdır. Hicret, Allah yolunda fedakarlığın, yardımlaşmanın kardeşliğin zirvesidir. Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır” diye konuştu.

Hicret’in bir hayat tarzı olduğuna işaret eden Öztürkçü, “Hicret müminler için sadece maddi olarak bir yerden bir yere göç etmeyi değil, hicret aynı zamanda günahlardan, her türlü kötülüklerden ve zulümden arınarak, hayra, iyiliklere ve rahmete göç etmeyi de temsil eder. Hicret, ister yaşadığı yeri, ister günahları ve kötülükleri terk etmek; isterse ahirete göç etmek anlamında olsun kıyamete kadar sürecek bir olgudur. Ne mutlu bugün hicretini hakka, hakikate, adalete, hayır ve iyiliğe doğru yapanlara. Ne mutlu bugün muhacirlere Ensar olabilenlere” şeklinde konuştu.

Son olarak tüm İslam aleminin hicri yılbaşını tebrik eden Müftü Öztürkçü, Hicret’in tıpkı 14 asır önce hüzünleri ortadan kaldırıp daveti ümmete dönüştürdüğü gibi bugün de tüm insanlığa yeniden hayat vermesi niyazında bulundu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir