Adıyaman Nar’da Türkiye 1.’si Olacak

Alan “ Badem’den Sonra Nar’da da İvme Kazanmak İstiyoruz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Adıyaman İl Müdürü Adil Alan, Adıyaman’ın Organik Nar’da 2018 yılında Türkiye 1. Olacağını açıkladı.

2017 yılında 13 bin 675 dekar alanda üretimi gerçekleşen Nar’da Adıyaman 7 bin 801 ton üretim elde ederken, üretim yapan 59 il arasında ise 11. Sırada yer aldı. Tıpkı Badem gibi Nar üretim alanlarını arttırarak 2018 yılında Adıyaman’da Nar’da Türkiye 1. Yapma çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda üretim yapan tesislerden yurt dışına ihracatlarda başladı.

Organik ürünlerinin önemine dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Adıyaman İl Müdürü Adil Alan “İlimizde faaliyet gösteren 10 kontrol ve sertifikasyon kuruluşu ile sözleşmeli üretim yapan, organik sözleşmeli üretim yapan, organik tarım bilgi sisteminde kayıtlı 980 müteşebbis bulunmaktadır. Organik üretim ağırlıklı olarak ilimiz merkez Kâhta, Tut, Besni ve Gölbaşı ilçelerinde yapılmakta olup; 2016 yılı içerisinde Gerger ve Samsat ilçelerimiz üreticilerinden oluşan organik üretimi benimseyen üreticilerimiz olmuştur. İlimizde 66 bin 396 dekar alanda tarla bitkileri ürünlerinden özellikle buğday, arpa ve nohut ile bahçe bitkileri ürünlerinden antepfıstığı, üzüm, zeytin ev nar gibi ürünler organik olarak üretilmektedir. İlimizde KKYDP 11.Etap kapsamında Dr. Nar tesisine Kâhta OSB’de incelemelerde bulunduk. Adıyaman Organik Nar’da 2018 yılında Türkiye 1.si olacaktır. Badem sonrasında Nar’da da önemli bir ivme kazanmak istiyoruz. Adıyaman’dan Avusturya, Almanya ve Irak’a nar ihracatımız başladı. Nar ürününün değerlendirilmesi amacıyla işlemeye yönelik sanayinin geliştirilmesini sağlamamız gerekiyor” İfadelerini kullandı.

BADEM İŞLEME VE PAKETLEME TESİSİ FAALİYETE GEÇİYOR

Badem İşleme ve paketleme tesisinde incelemelerde bulunan Alan “Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğümüz tarafından Kahta OSB’de kurulumu devam eden Badem İşleme ve Paketleme tesisimiz bir içerisinde faaliyete geçecek inşallah. Adıyaman’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun ”dedi.

Haber: Burhan Işık

 

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir