Adıyaman, Panorama Ve Arkeolojik Müzesi’ne Kavuşuyor

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın girişimleri ile Adıyaman muazzam bir esere daha kavuşuyor.

Başta Nemrut Dağı olmak üzere, 230 civarında ve dünya çapında arkeolojik eseri sınırları içerisinde barındıran Adıyaman, kültür ve turizm alanında markalaşma yolunda da hedeflenen noktaya adım adım ilerlemeye devam ediyor.

Konu ile yazılı açıklamada bulunan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın; “Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi’nin 6 Temmuz 2018 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılıyor ve Hâlihazırda bünyesinde, 30.000’in üzerinde arkeolojik eseri barındıran Adıyaman Müzesi’nde, fiziksel şartların yetersizliğinden 1.500 civarında eser ancak sergilenebilmektedir. Depolarda bulunan bu tarihi eserlerin gün yüzüne çıkması kültür ve turizm alanında var olan potansiyelimize işlerlik kazandırması açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu manada; Adıyaman Panorama ve Arkeolojik Müzesi kompleksinde; 6.100 m2 oturma alanına sahip; 500 kişilik + 100 kişilik + 100 kişilik olmak üzere toplam 700 kişik konferans ve seminer salonları, kent, arkeoloji, etnografya ve panorama müzeleri yer almaktadır.

Ayrıca müze kompleksinde toplam 13.500 m2’yi bulan kapalı alanlar ve 3.336 m2’lik otopark ile birlikte kafeterya, oturma alanları, çocuk oyun alanı, arkeoloji oyun alanı, canlandırma alanı, sürekli sergileme alanları, halka açık dinlenme ve yeme-içme alanları, toplantı, eğitim ve etkinlik alanları, entegre yürüme yolları, seyir platformlarını barındıran açık ve yarı-açık alanlar projelendirilmiştir.

Yine müze kompleksinde bölge turizmi için çok önemli olan yaklaşık 3.500 m2 alana sahip Panorama Müzesi bölümünde Nemrut Dağı Tümülüsü Canlandırması ve eserleri yer alacaktır.

26.013 m2 arsa üzerine yapılacak yeni müze 2018 Bakanlığımız Yatırım programında yer almakta olup gerekli ödenek aktarılmıştır. “Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi” işi yapımı, teşhir-tanzimi ve çevre düzenlemesi 6 Temmuz 2018 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılacaktır.

Hem bölgemiz, hem ülkemiz hem de Adıyaman’ımız için bugün ve gelecekte çok büyük artı değerler sağlayacak olan, ekonomik ve sosyal manada Adıyaman’ın çehresini değiştirerek turizm de çok daha önemli noktalara getirecek olan bu yatırımın ve yeni yatırımların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, milletvekillerimiz ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, Adıyamanlı hemşerilerime bu güzel yatırımın şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” İfadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …