Adıyaman SGK İl Müdürü Fuat Tekin: “Gelir Testi İçin Son 3 Hafta”

 

Adıyaman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fuat Tekin, genel sağlık sigortası kapsamında yaptırılan gelir testinin 30 Eylül’de son bulacağını vurguladı.

Adıyaman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fuat Tekin, 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilerin genel sağlık sigortalılığının zorunlu hale getirildiğini belirterek, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 92 nci ve geçici 12 nci maddelerinde, ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. 5510 Sayılı Kanunun 60. Maddesinin (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortalısı kapsamına alınanların gelir tespiti ve yapılandırma işlemleri 31.03.2015 tarihli ve 2015 /7470 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile gelir tespitine başvuru, yapılandırmaya başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 6 ay uzatılmıştı.

Yapılan düzenleme göre, gelir tespitine son başvuru tarihi 30.09.2015’dir. Yapılandırmaya son başvuru tarihi 02.11.2015, ilk taksit ve peşin ödeme süresinin son ödeme tarihi 30.11.2015 olarak belirlenmiştir.

Tüm vatandaşlarımızın, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve mevcut yapılandırmadan yararlanarak genel sağlık sigortalılığı hak ve yükümlülüklerinden en iyi şekilde istifade etmeleri için son başvuru tarihi olan 30.09.2015 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ‘E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilirler” dedi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir