Adıyaman Suriye ve Mısır İçin Ayakta!

Adıyaman İnsani Yardım Derneği’nin (YADER)organizasyonu kapsamında Ulu Camii önünde biraya gelen siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, vatandaşlar Demokrasi Parkı’nda Mısır ve Suriye’de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Hava sıcaklığına rağmen Ulu Camii önünde toplanan kitle Demokrasi Parkı önünde dakikalarca bekleyerek, ABD’ye, İsrail’e ve BM’lere tepki gösterdi.

Mısır ve Suriye halkı için dua eden Adıyaman halkı yaşanan katliamı kınadı.

Gıyabi cenaze namazına ve basın açıklamasına Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, AK Parti İl Başkanı Av. İ. Halil Fırat, CHP’li Sıddık Şahin, Saadet Partisi İl Müfettişi Emin Atlıhan, HÜDA PAR İl Sekreteri Mustafa Atıcı, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Suriye ve Mısır’da yaşanan katliamlara tepki gösteren kitle, “Katil ABD Orta Doğu’dan defol, Mazlumlar Esed’den hesap soracak, İslami hareket engellenemez, Şehitler ümmetin onurudur” gibi sloganlar attıktan Mısır’da ve Suriye’de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

“Mazlumların ve masumların eli olacağız”

Cenaze namazının ardından Mısır ve Suriye için kılınan gıyabi cenaze namazından sonra Adıyaman Sivil Toplum Platformu adına basın açıklamasını okuyan Mazlum Der Adıyaman Şube Başkanı Abdurahman Yıldırım, “Adıyaman’ın demokrasi meydanından Mısır’daki, Suriye’deki ve yeryüzünün tüm beldelerindeki Müslümanlara selam yolluyoruz. Adeviyyeye, İskenderiye’ye, Şam’a, Hama’ya Saraçhaneye ve yeryüzünün bütün meydanlarındaki Müslüman’lara selam olsun. Batılı liderler, batılı örgütler ve batılı sivil toplum kuruluşları bir kez daha ayakları altına aldılar değer yargılarını, yüzlerce yıldır İslam beldelerini sömürenler Müslüman kanının dökülmesine, İslam topraklarının yıkılmasına bir kez daha ön ayak oldular. Efendilerinin körlüğü, vicdansızlığı ve İslam düşmanlığı zorbaların küstahlığını daha da arttırdı. İnsanlığın vicdanı köreldi. Kalplerin kaskatı kesildi. Oysa şunu çok iyi bilsinler ki kin ve nefretle yok etmek istedikleri İslam ve Müslümanlar insanlığın ruhudur, kalbidir. Bir barış çağrısıdır İslam, esenlik, özgürlük ve adalet çağrısıdır. Müslümanlar olarak, yaşadığımız onca zulme, haksızlığa ve katliama rağmen, Mısır’da, Suriye’de ve tüm yeryüzünde insanlığın vicdanı olmaya devam edeceğiz. Barış, adalet ve özgürlük çağrılarını yükselteceğiz, insanlar ve şehirler çağrılarımızla dirilecek. Mazlumların ve masumların eli olacağız ve zalimler yakında nasıl bir inkılapla devrileceklerini görecekler. Bugün Suriye’de yeni bir Halepçe daha yaşandı. Nemrutlaşan Esed rejimi kimyasal silah kullanarak binlerce masumu katletti. Kameralar önünde olayın araştırılmasını isteyenlerin kamera arkasındaki sevinç çığlıklarını duyuyoruz. Bir masumun ölmesiyle harekete geçmeyen vicdanları, binlerce, on binlerce ve yüz binlerce Müslüman’ın ölmesini bekliyor, harekete geçmek için kinleri, menfaatleri, krallıkları, mezhebi kaygıları, siyasi stratejileri nedeniyle masum insanların öldürülmesine ve İslam beldelerinin yok edilmesine destek olanlar veya sessiz kalanlar, katliamların ortaklarılar. Müslüman kanı akıyor. Katil Esed rejimini silahlarıyla destekleyen Rusya’yı ve Çin’i, zorba Esed rejimin hayatta kalmasını ve binlerce masum Müslüman’ın kanını dökmesini sağlayan İran’ı, Mısır’da halkın yaşama hakkını ve özgürlüklerini ellerinden alan darbeci generalleri destekleyen Amerika’yı ve İsrail’i, darbeyi ve katliamları finanse eden Suudi Arabistan’ı, Suriye de, Mısır da, Arakan’da ve tüm İslam coğrafyasında Müslüman kanının akmasına seyirci kalan Birleşmiş Milletleri, Avrupa Birliğini, İslam Konferans Örgütünü ve Arap Birliğini  şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Zalimler kahroluncaya kadar kardeş olacağız”

“Bu gün Mısır için, Suriye için ve Müslümanların yakın bir zafere ulaşması için dua edeceğiz” diyen Başkan Abdurahman Yıldırım sözlerine şunları kaydetti; “Zalimlerin kahrolması için dua edeceğiz. Ama burada durmayacağı, yetinmeyeceğiz. İslam’ın barış ve esenlik çağrılarını vicdanı körelmiş insanlığa ulaştıracağız. Zulme karşı koymayı, haksızlıklara karşı durmayı, yoksullarla ekmeğimizi paylaşmayı, yeryüzünü imar etmeyi ve adaleti haykıracağız. Nefislerimizi, rahmana kul olup kutlu yolunda kardeşçe yürüyeceğiz, temizleyeceğiz. Tüm insanlar İslam’ın onlara hayat veren çağrısını dünya görecek, işitecek. Tıpkı Hz. Muhammed, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi önderlik edersek zulmün son bulmasına, mazlumların kurtuluşuna ağlamayacağız. Zalimler kahroluncaya kadar kardeş olacağız, barış çağrılarını yükselteceğiz, özgürlük ve adalet çağrılarını, cihad marşları söyleyeceğiz. Rabbimizin yardımıyla yeryüzünde firavunlaşanlar, nemrutlaşanlar, zulümlerinin saltanatlarını baki kılacağını zannedenler şunu çok iyi bilsinler ki, bizler İbrahim’iz, Musa’yız ve Muhammed’in ümmetiyiz ve zafere yürüyeceğiz.”

Okunan basın açıklaması sonrasında Mısır’da ve Suriye’de şehit olan Müslümanlar için dua edilerek, gözyaşı döküldü.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir