Adıyaman Tohumu Avrupa’da

Adıyaman’da bir girişimci, köyüne kurduğu fabrikada ürettiği buğday, arpa, nohut, kırmızı mercimek ve tritikale tohumlarını Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Merkeze bağlı Eski Hısnı Mansur Köyü’nde yaşayan Murat Olgun (46), baba mesleği olarak 1990 yılında tohumculuk yapmaya başladı. Babasından öğrendiği mesleği 4 kardeşiyle daha da geliştiren Olgun, köylerine kurdukları tohum entegre fabrikasında ürettikleri buğday, arpa, nohut, kırmızı mercimek ve tritikale tohumunu Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Girişimci Murat Olgun, yaptığı açıklamada, köyden kente göçü önlemek için tohum üretimi yaptıkları fabrikayı köylerine yaptıklarını söyledi. Yaptıkları araştırma-geliştirme çalışmalarıyla ürettikleri tohumların kalitesinin kısa sürede beğenildiğini belirten Olgun, “Fabrikamızı kurduktan sonra araştırma geliştirime birimimizi de geliştirerek ürettiğimiz tohumları önce yurt içinde satmaya başladık. Tohumlarımızın kalitesi beğenilince ürünlerimize yurt dışından talep geldi. Talepleri karşılamak amacıyla ürünlerimize yurt dışına da ihraç etmeye başladık” dedi. Geçen yıl ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) tohum ihraç etmeye başladıklarını anlatan Olgun, daha sonra Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Bulgaristan üzerinden Fransa’ya toplam 2 bin 200 ton buğday, arpa, nohut ve tritikale tohumu ihracı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yaptıkları çalışmalarla yeni tohum çeşitleri ürettiklerini kaydeden Olgun, şöyle devam etti:

“Son çıkan tescil yasasına göre onaylanan ‘Perre’ ile ‘Cendere’ ismini verdiğimiz iki çeşit buğday tohumu geliştirerek Türk tohumculuk sektörüne ivme sağladık. İnşallah bu yıl içerisinde yeni geliştirdiğimiz tritikale, nohut ve buğday çeşidini tescil etmeyi planlıyoruz. Artık yeni yeni çeşitler piyasaya çıkacak. Daha verimli, insanların özveriyle yetiştirebileceği, hastalıklara dayanıklı tohumların gelişimine katkı sağlamaya çalışıyoruz”

Bu yıl 15 bin dekar alana arpa, 10’ar bin dekar alana buğday ile nohut, 3 bin dekar alana kırmızı mercimek ve 2 bin dekar alana da tritikale ektiklerini aktaran Olgun, mevcut kapasitelerini iki katına çıkararak çiftçi ve bayilerle birlikte entegre bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“Daha verimli ürünlerle daha fazla ülkeye açılacağız”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ise Türkiye’de tohumculuk sektörünün 2006 yılında tohumculuk kanunun değişmesiyle birlikte büyük bir yükseliş gösterdiğini belirtti.

Yasanın değişmesinin ardından tohumcuların, araştırma enstitülerinin ve üniversitelerin, bakanlıklarıyla birlikte hareket ederek Türkiye’yi tohumculukta önemli bir yere getirdiğini ifade eden Alan, şöyle konuştu:

“Tohumculuk sektörü ciddi gelişme gösterdi. Türkiye artık dünyanın en büyük buğday unu ihracatçısı oldu. Birçok üründe tohumu artık ithal etmiyor aksine ihraç eder hale geldik. Bakanlığımızın son yaptığı çalışmalarla ihraç ettiğimiz tohum miktarı ithal ettiğimiz miktarı geçmiş bulanmaktadır. Adıyaman’dan da yurt dışına ilk gez geçen yıl tohum ihraç etmeye başladık. Bu yıl da daha fazla çeşit ve miktarda tohum ihraç etmeyi hedefliyoruz. Çünkü bu yıl yağışlar çok bereketli geçti. Nisan ayında da yağışlar geçen aylardaki gibi olursa rekoltede patlama bekliyoruz. Daha verimli ürünlerle daha fazla ülkeye açılacağız”

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir