Adıyaman Turizm Kenti Midir Değil Midir?

Önceki gün gazetemizde yer alan “ Perre’de Kazı Yapılmaması Pirinlileri Düşündürüyor” ve Nemrut Heykelleri Eriyor” başlıklı haberlerimizin ardından Adıyaman’daki turizm konusunu vatandaşımıza sorduk.

Perre ve Nemrut birlikte gündeme gelen turizm konusunda  Adıyaman’ın beklentileri büyük, ancak çalışma olmaması vatandaşın tepkisine neden oluyor.

Sınırları içerisinde barındırdığı tarihi ve kültürel mirasla ön plana çıkan, fakat bu büyük değerlere rağmen yerli ve yabancı turistlerden yeteri kadar döviz kazanamayan Adıyaman’ın bu durumunu bu kez sektör temsilcilerine ya da kamu yetkililerine değil vatandaşa sorduk.

Sınırları içerisinde barındırdığı tarihi ve kültürel miras ile ön önemli bir turizm potansiyeline sahip olan ilimizin, turizm pastasından yeteri kadar pay alamamasının sebeplerini halka sorduk.

Kiminin yetkilileri suçladığı, kiminin de bu konu ile birinci dereceden ilgili kurum olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü topu atması turizm araştırmamıza,  kimileri de önerileri ile katıldı. İşte her kesimden değişik bakış açılarıyla Adıyaman’ın turizmine yaklaşımı…

Habip Türkan ( Esnaf) “ İlimiz, tarihi ve turistik yapısı itibarıyla sınırları içerisinde önemli değerleri barındırmasına rağmen, turizm nimetlerinden yeteri kadar faydalanamıyor. Nemrut Dağı, Atatürk Barajı, Perre Antik Kenti gibi birçok tarihi ve turistik mekânlarımızın, ilimize gelen yerli ve yabancı turistleri cezbeden yapısına rağmen, gelip sadece buraları görmeleri, şehir merkezine girmemelerinin ilimize hiçbir getirisi yok. Turistlerin günübirlik ilimizde kalıp gitmelerine engel olmak için çözüm arayışı içerisinde olmamız gerekiyor. Bunun için tarihi yerlerimiz kadar, ilimize gelen turistlerden döviz kazana bilmemiz için ilimizin de tanıtımını en iyi şekilde yapmalıyız. Tanıtım yanı sıra konaklama sorununa da acil çözümler bulunulmalı. Yetkililer bu sorunu aşmak için birkaç soruya cevap aramalılar. Bunlardan en önemlisi de ilimizde bulunan tarihi ve turistik mekânları gezmek için ilimize gelen turistleri, şehir içinde tutmanın yollarını bulma sorusu. İlimiz kültürünü taşıyana süs eşyalarının ve hediyelik eşyaların satıldığı bir çarşının şehir merkezinde bulunmaması, ilimiz kültürü ile yoğrulmuş bir çay ocağı, kahvehane veya lokantanın yokluğu, turistin şehir merkezine girmemesi için en büyük sebep.

Süleyman Binici “ (Esnaf)Turizm pastasından yeteri kadar pay almak istiyorsak, turisti cezbeden yerlerin bir an önce yapılması gerekiyor. Bunun yanında sosyal tesislerinde arttırılması gerekiyor. Bunun için hepimize görev düşüyor. İlimizde bu konunun üzerinde en çok duran isim İl Valisi Halil Işık. Vali Işık, bu konu hakkında gerekli tüm bürokratik işlemleri hızlı şekilde yapmaya çalışıyor. Bunun yanında bu konu ile birinci dereceden alakalı olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün gözle görülebilecek kadar önemli bir çalışması bulunmuyor. Bu müdürlük acilen turist ile alakalı şubelerindeki elemanların sayısını arttırıp, yabancı dillerini geliştirmeleri için çeşitli kurslara tabi tutmalıdır. Bununla birlikte yetersiz görünen bir diğer konu ise, ilimizi tanıtıcı broşürlerin sayısının arttırması ve bu konuda yoğunluk gösterilmesidir. Yerel yönetimler ise, turistlerin şehir merkezinde daha uzun süre kalmasını sağlamak için turistlere hitap eden çarşı, han, alışveriş merkezi gibi yeni mekânların açılmasını sağlamalı.

Abuzer Başsebsezci (Esnaf)“ İlimizin turizmde ne durumda olduğu ortada. Sınırları içerisinde bu kadar önemleri değerleri bir arada bulunduran ve bunlardan yeteri kadar faydalanamayan bir başka il var mıdır bilemiyorum. Yerel yönetimlerin ve bu konu ile ilgilenmesi için kurulan müdürlüklerin turizm alanında daha ciddi işler yapması gerekiyor. Aksi halde tütün gibi, turizmimizi de avucumuzun içinden kayıp gidecek. Gelen mevcut turistlerinde şehir içinde daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak için şehir merkezine çekici mekânlar yapılmalı. Bunlar lokanta çarşı veya eski bir çayevi olabilir. Bu işin birinci dereceden sorumlusu olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ise şu ana kadar göstermediği performansı göstererek, Adıyaman’ı turizm alanında geliştirecek formüller aramalıdır.

İlhan Aydın (Esnaf) Adıyaman olarak turizmden yeteri kadar faydalanamıyoruz. İlimiz sınırları içerisinde bulunan tarihi yerlerin çokluğuna rağmen gelen turist sayısının her geçen yıl azalıyor olması gözlerden kaçmıyor. Bunda elbette ki suçu kendimizde aramalıyız. Her yıl büyük paralar harcayarak düzenlediğimiz Nemrut Festivaline rağmen gelen turist sayısındaki azalmanın sebebini araştırmalıyız. Tabi ki bu iş ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar var. Bunların başında bulunan müdürlerden hesap sorulmalı. Turistler için ne tür çalışmaların yapıldığı öğrenilmeli. Turistlerin neden şehir merkezine inmeyip, alışveriş yapmadan ayrılmasının sebepleri araştırılmalıdır. Yetkililerden de bu konuda gerekli çalışmanın yapılması için gayretler bekliyoruz.

Hasan Sönmez (Serbest meslek) “Adıyaman her alanda olduğu gibi turizm alanından da yeterince faydalanamıyor. Sınırları içerisinde bulundurduğu tarihi yerlerin reklâmını dışarıda iyi bir şekilde yapamıyor. Hala başka illerde yaşayan birçok kişi Adıyaman’ın haritadaki yerini bilmiyor. İsmini birkaç kez duymuşlar. Bu tanıtım eksikliğimizden kaynaklanıyor. Eğer turizmden para kazanmak ve Adıyaman’ı bir turizm kenti haline getirmek istiyorsak, öncelikle tanıtıma çok büyük önem vermemiz gerekiyor. Sonrada ilimize gelen yerli ve yabancı turisti şehir merkezine çekmek için şehrin güzelliğine, temizliğine ve turistin vakit geçirebileceği görkemli mekânların inşa edilmesine önem göstermeliyiz. Aksi halde Adıyaman bu önemli değerinden çok fazla bir şey kazanamaz.

Mehmet Şenocak (Serbest meslek) “Adıyaman büyük külfet çektiği turizmden hiçbir gelir elde edemiyor. Turizmdeki gerekli patlamayı yapmasını beklediğimiz yıllar hep sönük geçiyor. Bu yılda geçmiş yıllar gibi sönük geçiyor. Bunda ki en büyük sebepte, ilin yöneticilerinin gereken çalışmaları zamanında yapmaması. Bir Nemrut Festivali Eylül ayında yapılmamalı. Turizm sezonun bittiği aylarda yapılan bir turizm festivalinden o il ne kazanabilir ki. Bir sonra ki yıla yatırım olarak düşünülebilir. Fakat turist bu yıl TV’den islediği bir festival için kalkıp o ile gider mi? Yapılması gereken öncelikli işlerden bir tanesi bu festivalin daha erken tarihte yapılması. Daha sonra da bu işlerle uğraşan kurumların Adıyaman’ın tarihi mekânını ön plana çıkaracak, reklâm çalışmaları yapması gerekiyor. Eğer biraz önemle bu işin üzerinde durulursa Adıyaman turizm kenti olmaya aday bir il.

Recep Yaman (Esnaf) “İlimizde turizmin gelişmemsinin nedeni bana göre yetkililerin duyarsızlığıdır. Yeterli tanıtım yapamıyoruz ve bunun yanı sıra milletvekillerimiz de bu konuda yetersiz.

Görünen o ki vatandaşlarımıza göre ilimiz turizminin gelişimi yetkililerin harekete geçmesine ve tanıtıma bağlı. Lakin bu şekilde devame derse Adıyaman’da turizmin gelişmesi biraz zaman alacağa benzer…

Haber- Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Nemrut Dağı’ına Ziyaretler Devam Ediyor

Kahta İlçesinde bulunan dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağı’nda bu yıl başlayan geç sezon ziyaretleri devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir