Adıyaman Türk Ocağı Şubesi Başkanı Gökhan Dursun : “Hocalı Katliamını Kınıyoruz”  

 

Adıyaman Türk Ocağı Şubesi Başkanı Gökhan Dursun, Hocalı Katliamını kınadı.

Dursun, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, sözün bittiği yerin vahşeti andıklarını söyledi.

Acılarının Azerbaycanlı Türklerle ortak olduğunu vurgulayan Dursun, Hocalı soykırımının ve katliamının insanlık tarihine Ermenistan tarafından yazılmış kara bir sayfa olduğunun altını çizdi.

24 yıl önce 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece, yeni bağımsızlığını kazanmış Azerbaycan’a karşı Ermenistan tarafından açılan savaşta Hocalı ’da tarifine uyan bir katliam gerçekleştirildiğini hatırlatan Dursun, “Birçoğu kadın ve çocuk 613 kişi hayatını kaybetmiş 487 kişi yaralanmıştı 150 asker kaybolmuş binlerce insan esir alınmıştır. Hocalı 26 Şubat 1992 tarihinde yüzyılın en acımazsız soykırımına maruz kalmıştır kasaba tamamen yok edilmiştir. Hocalının giriş ve çıkışları kapatılmış Hocalı üç yönden kuşatılmış helikopterler ve ağır silahlarla bombalanmış ve köye girilerek kadın. Çocuk, yaşlı, sivil ayrımı yapılmaksızın katliam yapılmıştır”

Hocalı katliamını soykırım olarak tanımladıklarını belirten Dursun, şunları kaydetti:

“Hocalı katliamını soykırım olarak tanımlıyoruz. Bu tanımlamamızın nedeni uluslararası sözleşmeler ve uluslararası hukukun yapılan zulmü ve soykırımı tanımlanmış olmasıdır.  Milli etnik, ırki, dini bir grubu kısmen veya tamamen imha maksadıyla işlenen eylemler soykırım unsuru sayılmıştır. Hocalıda yaşanalar insanlık tarihi açısından utanç vesikasıdır. Azerbaycan Türklerine yapılan bu katliamın acılarını Türk milletinin mensupları olarak derinden hissediyoruz. Bu vahşet ve haksızlık karşısında Azerbaycan yalnız değildir Hocalı ‘da Ermenistan tarafından yapılanlar insanlık suçu, soykırım olarak kabul edilmediği müddetçe bu utançla insanlar yaşamaya mahkûm olacaktır”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir