Adıyaman, Türkiye’nin Badem Üssü Olacak

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Müdürü Nevzat Birişik, Adıyaman’daki Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü’nün şehri badem üssü yapacağını söyledi.

Adıyaman’da bir otelin konferans salonunda gerçekleşen toplantıya Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Çelenk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ve tarım üreticileri katıldı.

TAGEM Müdürü Birişik, Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü’nün Adıyaman’a kurulmasının hem üniversiteyi hem de şehri daha da güçlendireceğini belirtti. Kurulacak enstitünün Adıyaman’a hayırlı olmasını dileyen Birişik, “Bu enstitü bölge ekonomisine, kentin kalkınmasına ve eğitime katkı sağlayacak. Bugün itibarıyla resmi olarak Tarım Bakanlığının 50’nci enstitüsü kurulmuştur. Bu enstitü yaklaşık olarak 100 kişilik istihdam yaratacak. Bu merkez için de 12,5 milyon lira yatırım bedeli ayrılmış. Arazi ile toplam yatırım bedeli ise 30 milyon liradır. Adıyaman’ın bölgede ve ülkede kıymeti daha çok artan bir il olacak” diye konuştu.

“HEM ÜNİVERSİTE HEM ŞEHİR GÜÇLENECEK”

Adıyaman’ın araştırma ve bilim yuvası olacağını ifade eden Birişik, “Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsünün Adıyaman’a kurulması, hem üniversiteyi hem de şehri daha da güçlendirecektir. Bu kurulacak enstitü, küçük bir istihdam. Devlet içinde sembolik bir maliyetli olacak bir iş ancak Adıyaman ekonomisi için değerli olacak. Enstitünün iki ulusal görevi olacak. Birincisi, Türkiye’de badem yetiştiriciliğinin ıslahının, bademe dayalı gıda çalışmalarının üssü olacak. Adıyaman bugün badem yetiştiriciliğinde Türkiye’nin en önemli ilidir. Dolayısıyla Adıyaman, Türkiye’de badem üssü olacak. Bu enstitümüzde bunu hızlandıracağız” şeklinde konuştu.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin de kentte tarımda atılan adımların arkasının geleceğini vurgulayarak, “Çünkü biz bugün Adıyaman’da, Türkiye’nin birçok yerinde olmayan sulama projelerini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük barajı Adıyaman’da yapılıyor. Bugüne kadar mevcut işlenebilir tarım arazilerimizin sadece yüzde 19’unu sulayabiliyoruz ama bunun hızlı bir şekilde değiştiğini göreceksiniz” açıklamasında bulundu.

Açıklamaların ardından basına kapalı istişare toplantısı yapıtlı.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağ Bisikleti Yarışında İlk Üç Kürsüsüne Adıyaman Çıktı 

Hatay’ın Altınözü ilçesinde 27-28 Ekim tarihlerinde 2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Zeytin Kupası Dağ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir