Adıyaman Tütünü Artık Bir Marka

2000 öncesindeki döneme damgasını vuran ve getirilen kota ile birlikte bir dönem de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Adıyaman tütünü nihayet kendisini toparladı.

Çarşı Pazar demeden her köşede satımı yapılan Adıyaman tütününe ilgi her geçen gün biraz daha artarken gerek internet üzerinden Adıyaman tütünü satışı gerekse de esnafımızda bolca bulunan çeşit çeşit tütünler sigara tiryakilerinin de iştahını kabartıyor.

Kilosu 20 ila 100 lira arasında değişen Adıyaman altını diye lanse edilen tütünümüze rakip bulunmazken, kırsaldaki çiftçimiz de alternatif ürün arayışından vazgeçmiş görünüyor.  Birçok noktada bulunması kolay olan ancak il dışında çıkartırken belirli bir taşıma kotası uygulanan tütün için en çok sevinen kesim kota mağdurları olurken, birçok insanımız da tütünden ekmek yer hale gelmiş görünüyor. En çok tütünü sigaraya gelen zamlardan etkilenenler ve tepkili vatandaşlar alıp kullanırken, özellikle sarma tütün vatandaşın vazgeçilmesi haline geldi. Gürcistan’a kimlikleriyle girebilen Türk vatandaşlar da artık kaçak yabancı sigara içmek yerine yerli tütüne ilgi göstermeye başlarken tütüncü İbrahim Aslan “Tütünümüz çeşit çeşit. Her zevke her damağa göre tütünümüz var. Satışlardan oldukça memnunuz. En iyisinden en kötüsüne kadar artık bütün tütünleri ayırt edebiliyoruz. En çok satan tütünümüz Çelikhan tütünümüzdür. Kilosu 75 ila 100 lira arasında değişmektedir. Şu an birçok insanımız bu tütünden ekmek yer hale gelmiştir. İnşallah satışlarımız bu şekilde devam eder ve birçok insanımız bu işten ekmek yemeye devam eder” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir