Adıyaman Tütünü Komşu İllere de Gönderilmeye Başlandı

Tütün pazarlamacısı Abuzer Bozkurt, özellikle Çelikhan tütününün ülke genelinde büyük bir üne kavuştuğun belirterek, komşu iller Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin ve Malatya’dan sipariş aldıklarını belirtti bozkurt, en kaliteli tütünün ülke genelinde Adıyaman’da yetiştiğini belirterek, Adıyaman tütünün İstanbul, Ankara hatta İzmir gibi illerde dahi çok utulduğunu ve Adıyaman’dan bahse konu olan illere göç eden ailelerin ekmek kapısı olduğunu söyledi.

İstihdam kapısı olması açısından da oldukça önemli bir yere sahip olan Adıyaman tütününün satıcılığını, batı illerde birçok Doğulu vatandaşın yaptığını belirten Bozkurt “ Kimi tiryakiler sigarayı bırakmayı tercih ederken kimileri ise açıkta satılan tütüne yöneldi. “Sigaraya yapılan son zamlardan sonra tütün satışında yüzde 50 civarında artış meydana geldiğini söyleyebilirim. Alım gücü iyice azalan vatandaşlar sigaralara yapılan zamlardan sonra açıkta satılan tütünlere yöneldi” dedi.

Fiyatların tütünün kalitesine göre kilosunun 15- 50 lira arasında değiştiğini dile getiren Bozkurt, “Sattığımız ürünleri Adıyaman’dan getiriyoruz. Tütünlerimizin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır, saf tütündür. 1 kilogram tütünden yaklaşık 50 paket sigara çıkabiliyor. Bunun için sigara tiryakileri açık tütünü tercih etmektedirler. Vatandaşların ekonomisini düşünecek olursak açık tütüne yönelmek herkes için oldukça iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir