Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Anabilim Başkanı Prof. Turgut: “Çocuklardaki Döküntülü Hastalıklar Enfeksiyon”

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Anabilim Başkanı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Başkanı Profesör Mehmet Turgut, çocuklardaki döküntülü hastalıkların enfeksiyon hastalıklarından en önemli konularından biri olduğunu söyledi.

Turgut, bu gurupta 100’e yakın hastalık olduğunu ve bunları çoğu zaman birbirinden ayırmanın güç olduğunu dile getirdi.

Ancak temel eğitimde bunları makülopapüler yada papüloveziküler hastalıklar diye ayırdıklarını belirten Turgut, “Makülopapüler hastalıklar gurubunda daha çok viral dediğimiz hastalıklar var. Bu grupta herkesin anlayacağı dilde temel olarak kızamık hastalığı bu gruptadır. Kızamık hastalığı bilindiği gibi ülkemizde yıllardır yoktu ancak komşumuzdaki nahoş durumdan savaştan dolayı ülkemize giren bazı misafirlerimizde gördüğümüz kızamık hastalığı gecen yıl ülkemizde 6 bin 340 tane kızamık vakası görülmesine neden oldu.Yine bu grupta kızamıkçık hastalığı var. 5.6. hastalık yada Latincede yakın zamanda sık gördüğümüz el,ayak sendromu dediğimiz hastalıklar mevcuttur.  Makülopapüler grupta yine nedenini tam bilemediğimiz bazı hastalıklarda vardır. Bunları ancak bu bu gruptadır nedeni de muhtemelen şudur diyip takibe alıyoruz” dedi.

Papüloveziküler hastalığının başında ise suçiçeği hastalığının geldiğine dikkat çeken Turgut, suçiçeği bilinenin aksine bulaşıcı, bazen suçiçeğine bağlı menenjit hastalığına neden olabilen ciddi hastalıklardan olduğunu vurguladı.

Ülkemizde son 2 yıldır yapılan aşılamadan dolayı önceki yıllara nazaran önümüzdeki yıllara doğru suçiçeğinin sıklığının giderek azalacağını düşündüklerinin altını çizen Turgut, şöyle devam etti:

“Çok nadir hastalıkalrdan olan ve döküntülere neden olan kavazaki hastalığında bu gruptadır. Makülopapüler hastalıktadır. Adıyaman’da yılda 3-5 tane kavazaki hastalığı görebiliyoruz. Ancak bunun ayrımı çok güçtür. Yine mevsim değişikliklerinden gördüğümüz Henoch-Schönleın  hastalık vardır buda döküntülerle gelebilir. Bunun döküntülerini ayırt etmek ancak bir hekim eğer çocuklarımızda karın ağrısıyla birlikte bacaklarında,ayaklarında,topuklarında,kalçalarında bir döküntü görüyorsak hemen en kısa sürede bir çocuk hekimine başvurmaları gerek bu hastalık acısından zira bu hastalıkta karın ağrısı böbrek problemlerinde neden olacağı için kısa sürede tanı koyup tedavi başlamamız lazım ürtikeryal yaz geldiği için börtü böceğin çok olacağı ortamlarda ürtikeryal döküntülere neden olan böcek ısırıklarda döküntülü hastalıklar grubundadır. ”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir