Adıyaman Üniversitesinin Getirildiği Yer.

Adıyaman Üniversitesini yere göğe sığdıramayanlar, yayınlanan “üniversite memnuniyet raporunu” okuyunca ne yapacaklar merak ediyorum.

Adıyaman Üniversitesi, Türkiye’deki 164 üniversite arasında bazı alanlarsa 147. Ve bazı alanlarda 160. Sırada. Öyle ki yeni kurulan, öğretim üyesi olmayan, kampus alanı düzensiz, dar ve uygunsuz olan üniversiteler de Adıyaman Üniversitesini geride bırakmışlar.

Yıllardır, birçok toplantıda, basın kuruluşlarında Adıyaman Üniversitesinin beklenen sıçramayı yapmadığı/yapamadığı söylendi, yazıldı durdu.

Ama bunu duyan olmadı.

Adıyaman Üniversitesini yönetenler, bilimle uğraşacaklarına, üniversiteyi daha iyi bir konuma getireceklerine, kişilerle, basınla polemiğe girdiler, davacı oldular, davalı oldular, hafta geçmiyor ki adliye koridorlarında boy göstermeyeler.

İçerde istihdam ettikleri, dışarıda yandaş yaptıkları kimi basın mensuplarıyla Adıyaman Üniversitesinin gerçek görüntüsünü, bilimsel düzeyini, gelişmişlikteki geri kalmışlığını örtbas ettiler.

Adıyaman’ı temsil eden siyasilerin de en az Üniversite yöneticileri kadar günahı var.

Adıyaman Üniversitesini kendi haline, keyfiliği dışarıdan görülen bir yönetim anlayışına terk ettiler.

Dokunmadılar, oralı olmadılar.

Eğitim kalitesinin ne seviyede olduğunu, bağımsız kurullar marifetiyle test etme gereği duymadılar.

Orada okuyan öğrenciler de bu ülkenin çocuklarıdır.

Belli bir süre sonra orada okuyan öğrencilere çeşitli dallarda diplomalar verilecek ve bu üniversiteden mezun olan öğrenciler bu ülke insanlarına mühendis olarak, doktor ya da eğitimci olarak hizmet verecekler ve ülkenin geleceğinin şekillenmesine katkı sunacaklar.

Bu Üniversite okuyan vatan evlatlarına, bu ülkeye, bu ülkenin kaynaklarına yazık ediliyor gibi bir endişeye kapılmamak mümkün değildir.

 

Not Bu yazı; Mahmut Tekin’e ithaf olunur.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir